Ugrás a keresődobozhoz.Ugrás a tartalomhoz.



* Adobe Reader letöltése (PDF fájlokhoz)

Normál nézet
Megnyitás
 

Kanizsa 2026. június 17. 12. szám

Cím: Kanizsa
Alcím: Lokálpatrióta Hetilap
Megjelenés: Hetenként: 1989-től
ISSN: 0865-3879

A 97. Ünnepi Könyvhét nagykanizsai programjain a helyi és a városhoz kötődő szerzők kerültek reflektorfénybe: a könyvbemutatók
és író-olvasó találkozók ismét bizonyították, hogy Nagykanizsa gazdag irodalmi és kulturális értékekkel járul hozzá
a magyar könyves élethez. A rendezvénysorozat a könyvek mellett az alkotók és az olvasók találkozásának ünnepe is volt.
ÁSÓ, KAPA, GEREBLYE 163.
NAGYKANIZSA ÉS
TÉRSÉGÉNEK LAPJA
XXXVIII. ÉVFOLYAM
12. SZÁM
2026. JÚNIUS 17.
CIVILEK
további részletek a 11. oldalon
Következő számunk 2026. július 1-én jelenik meg.
Tetvek, lisztharmat, rozsdásodás – mindezek ellen védeni
kell a rózsákat, már persze, ha azt szeretnénk, hogy szeretett
növényünk gyönyörűen virágozzon. Rovatunk tanácsadója
mindemellett úgy fogalmazott: ahogy az egészséges,
erős embernek, úgy a rózsának is kell a vitamin.
A megszállottság nem sokáig
lesz elég a méhészkedéshez
– mondta Somogyi Gyula a
Nagykanizsa és Környéke Méhész
Egyesület elnöke.
10. oldal
Marczin Jenőné a bajcsai városrész közösségi
és kulturális életének egyik meghatározó,
elhivatott alakja. Több mint egy évtizede
kiemelkedő tagja a Bajcsai Kulturális
Egyesületnek.
ÉRDEKES EMBEREK 124. KÉSZÜLHET AZ EB-RE
Bekerült az ifjúsági magyar válogatott
keretébe Pirbus-Gróf Nóra,
a Nagykanizsai Judo Klub-Röntgen
Kanizsa sportolója.
Nagykanizsa fejlődésének
egyik kulcsa a stabil és versenyképes
vállalkozói szféra
– hangzott el a programon.
VÁLLALKOZÓI FÓRUM
8-9. OLDAL 12. OLDAL 3. OLDAL
KÖNYVEK ÉS ALKOTÓK ÜNNEPE
IMPRESSZUM:
KANIZSA LOKÁLPATRIÓTA HETILAP Felelős szerkesztő: Tar Mihály • MEGJELENIK KÉTHETENTE
Kiadja a Kanizsa Médiaház Nonprofit Kft. • Felelős kiadó: Tar Mihály ügyvezető • Tördelés: Molnár Dóra
Kiadó és szerkesztőség: 8800 Nagykanizsa, Sugár út 8., telefon: 93/787-050 • Reklám-marketing: Fülöp Réka 20/297-96-57
Terjesztési információ: 93/787-050 • Megjelenik: 8.000 példányban • ISSN 0865-3879.
2 KANIZSA ÚJSÁG AKTUÁLIS
… és meleg az idő. Az ember
strandra jár… ezt a dalt szinte mindenki
tudja. A szövege és a dallama
ugyan nem része a nagy magyar
zeneművészeti alkotásoknak, de az
első sorokat szinte mindenki fújja,
egészen odáig, hogy „Bambi is
kapható”. Ez eddig rendben van, de
most jön csak a neheze.
A szülőknek és nem utolsósorban
a nagyszülőknek jönnek a kemény
hónapok. Nem elég, hogy várhatóan
meleg lesz, de a gyerekek is,
akiknek eddig adott volt a napirendjük,
felszabadulnak az iskolába járás
napi kötelezettsége alól. Nagyjából
tíz hét, vagyis tízszer öt munkanap
az az időszak, amikor a kisfiúk, kislányok,
de sokszor még a nagyobbak
is igénylik a családjuk társaságát.
Mindezt persze úgy, hogy a szülők
közben kénytelenek bejárni a munkahelyükre.
A szerencsésebbek egy-két hetet
össze is tudnak hozni, amikor elmennek
nyaralni. Ez azonban már
erőteljesen pénztárca kérdése. Nem
könnyű mindezt összehozni akkor,
amikor egy apartmanban töltött hét
étkezéssel együtt könnyedén belefut
félmillió forintba. És ekkor még
az sem biztos, hogy apa sült hekkje,
hozzá a söre, a gyerekek lángosa,
palacsintája és fagyija benne van
ebben a keretben.
Szóval, lesznek itt megint kemény
napok. Kicsit könnyíthet a helyzeten,
ha elérhető távolságon belül – vagy
akár azon kívül – vannak nagyszülők.
Persze a mai világban a nagyszülők
esetében sincs semmi garancia arra,
hogy nem kell bejárniuk dolgozni.
Manapság már a nagymamaság
és a nagypapaság nem egyenlő a
nyugdíjas élet ráérősségével. Sokan
vannak – azaz sokan vagyunk –, akik
jó pár unokával a hátunk mögött is
dolgozunk.
Ilyenkor jönnek persze az egyezkedések:
ki és mikor ér rá, ki és mikor
megy szabadságra. Szerencsés
esetben minden összeáll, kevésbé
szerencsés esetben folytatódik a
fejtörés, és jön az ötlet: akkor legyen
tábor! Itt pedig kezdődik az anyagiakkal
kapcsolatos fejtörés elölről:
milyen tábor, hol és meddig, nem
utolsósorban pedig mennyiért.
Nem ragozom tovább!
Tudják, mit? Örüljünk, hogy végre
itt a nyár!
TAR Mihály
HA VÉGRE ITT A NYÁR POLITIKAILAG KEMÉNY NYARUNK LESZ
A Fidesz–KDNP választási veresége után mindössze két hónappal járunk. Ha ezt tudatosítjuk
magunkban, akkor döbbenünk rá igazán, hogy a közélet jócskán ad témát, akár helyben, akár
országosan.
Az új kormány megalakulása
óta olyan tempóban hasít, mintha
soha le nem merülő akkumulátorok
működtetnék. Ezt már a
„Duracell-nyulak” sem tudnák
követni, olyan a tempó. A Tisza
frakciója sem tétlenkedik, a képviselők
a szabadidejüket sem
sajnálva járják a körzeteiket. A közösségi
oldalakat figyelve látszik,
hogy nem állnak meg. Függetlenül
a beosztásuktól, a miniszterek,
államtitkárok, de még a házelnök
asszony is a választók között
tölti az idejét.
Szűkebb környezetünkben a
Zala 03 választókerület képviselője,
Lovkó Csaba is erről számolt
be a Kibeszélőben. Elmondása
szerint kis híján már az összes
településen járt, találkozott a polgármesterekkel,
egyeztetett a helyiekkel.
Gyűjti ő is, és a többiek
is a témákat, velük együtt pedig
a feladatokat. Persze ettől még
nem lesz jobb senkinek a helyzete,
de legalább a remény megvan
arra, hogy a dolgok változhatnak.
A kormányoldal mellett az ellenzék
is kezd felébredni, ha nem
is százéves, de legalább kéthónapos
Csipkerózsika-álmából. A „nagyobbik”
ellenzéki erő, a Fidesz
meg is tartotta első kongresszusát.
Aki nézte – nem volt könnyű
szórakozás –, az tudhatja, hogy
egyik szónok a másik után próbálta
a saját szemszögéből megmagyarázni,
mi történt.
Hát, kedves Olvasóm, ezek a
magyarázatok jó néhány esetben
azt jelezték, hogy abban a bizonyos
üvegtoronyban még komoly
bajok lehetnek, ahol Csipkerózsika
felébredt. Mintha nemcsak
ezt a két hónapot, hanem az azt
megelőző tizenhat évet is átaludta
volna.
Az látszott, hogy retorikáját
tekintve sok minden változatlan
maradt több, a párt életében korábban
meghatározó politikus fejében.
Maradt Brüsszel, egészen
pontosan most már nem a brüs�-
szeli bürokraták, hanem Brüs�-
szel bábjai szófordulat került elő.
Semmit sem változott az ukrános
narratíva sem.
Ugyan senkit sem vittek a frontra,
minket sem akarnak megtámadni,
sőt, sikerült megegyezni a
kárpátaljai magyarok helyzetének
javításáról is, de ezek a tények
mintha mindenkit zavartak volna.
A konteóvilág mélyen rögzült,
már annyira mélyen, hogy a valóságot
felülírva képes egy másik,
nem létező világot igaznak gondolni.
Ettől persze még nem lesz
igaz, legfeljebb a fejekben, de
ezen akár túl is ugorhatunk.
Továbbra is fenyegeti az országot
a migrációs válság, és
nem szabad megfeledkezni arról
sem, hogy a kerítést állandóan
megbontják a határon illegálisan
bejutni szándékozók. Ilyen
előzmények után is sikeres volt a
kongresszus – legalábbis a résztvevők
szerint, akik a valódi kritikát
tartalmazó felszólalásokkal nemigen
foglalkoztak.
Persze az is hozzátartozik, hogy
ezek a kritikák sem neveztek meg
valódi felelősöket. Utaltak ugyan
az egyeseknél felhalmozódott,
nehezen magyarázható vagyonokra,
a korrupció legmagasabb
szintekig érő jelenlétére, de odáig
senki sem jutott el, hogy bárkinek
a nevét is kimondja.
Enélkül pedig megtisztulni
nem lesz könnyű, mint ahogy
az új alelnökök sem jelentenek
előzetesen garanciát arra, hogy
komoly változás következhet a
pártban és a tagság szemléletében.
Kívülállóként persze könnyű
bekiabálni a pályára, de azt azért
ne felejtsük el, hogy az április 12.
előtt pályán lévők juttatták az országot
oda, ahol most tart.
Felállt a kongresszuson a 28
fős elnökség is, amelyről hamar
kiderült, hogy valójában csak 27
fős, mert olyan jelöltet is megválasztottak,
aki megyei elnöki
tisztségénél fogva eleve tagja volt
a testületnek. Külön is szavaztak
róla, így aztán ő lett a vezetőség
legbiztosabb tagja, hiszen kétszeresen
is sikerült bebiztosítania a
helyét.
Jut eszembe!
Egymás után érkeztek ABC-sorrendben
a felszólalók a megyékből,
egészen a veszprémi hozzászólóig,
majd itt megszakadt a
sor. Zalából senki sem kapott szót.
Valószínűleg kritikát nem akartak
megfogalmazni az oda delegált
párttagok, mást pedig talán inkább
nem kívántak hozzátenni.
Itt derült ki az is, hogy a Fidesz
Zalában új elnököt választott.
Valószínűleg már a váltás jegyében
sikerült Cseresnyés Pétert,
aki áprilisban kemény vereséget
szenvedett, ismét fontos pozícióba
emelni. A volt képviselőről
úgy gondolták, hogy majd segíti
a megtisztuló és szemléletváltó
új irány kialakítását és végrehajtását.
Ilyenkor szokták mondani,
hogy a Fidesz eddigi hegemóniája
ellen küzdőknek elegendő egy
kávét kérniük, és jókat szórakozniuk
a parlamenti közvetítéseken.
TAR Mihály
illusztráció
KÖZÉLET 2026.06.17. 3
Az önkormányzat és a helyi vállalkozók közötti kapcsolattartás segítése érdekében már második alkalommal szervezett a városvezetés
vállalkozói fórumot. A Hevesi Sándor Művelődési Központban megrendezett esemény kiváló lehetőséget teremtett a
közvetlen, kötetlen eszmecserére.
gazdasági folyamatait, valamint
a fejlődés előtt álló lehetőségeket
és kihívásokat. – Nagyon sok
rejtett tartalék van a városban,
a vállalkozói körben, és sokszor
nem is tudnak egymásról, hogy
akár beszállítói kapcsolatokkal,
akár pusztán üzletileg támogatva
egymást, milyen bázison ül tulajdonképpen
ez a gazdasági kör.
Nem utolsó sorban gondoljuk azt,
hogy amikor ez a kohézió megvan
a vállalkozók és az önkormányzat
között, valamint a vállalkozók és
vállalkozók között, az önmagában
egy annyira erős alapot tud biztosítani
egy városban működő gazdasági
szervezet vagy szervezetek
számára, hogy arra lehet igazán
jól építeni – emelte ki Peszleg Attila.
Az önkormányzat meghívását
számos vállalkozás képviselője elfogadta.
A Morgens Design egyik
vezetője fontosnak és jó lehetőségnek
találja ezen találkozási
pontot. – Mi alapvetően a szállodaiparnak
fejlesztünk és biztosítunk,
mondjuk úgy, tanácsadói
szolgáltatást a digitális marketing
és értékesítés területén. Kettő
nagy csapatunk van: a szoftverfejlesztési
és a tanácsadói csapat.
Jelenleg 53 fővel dolgozunk szin-
Nagykanizsa polgármestere
nyitotta meg a második vállalkozói
fórumot. Horváth Jácint köszöntőjében
kiemelte: Nagykanizsa
fejlődésének egyik kulcsa a
stabil és versenyképes vállalkozói
szféra. Hangsúlyozta, hogy a városvezetés
kiemelt figyelmet fordít
a gazdasági szereplőkkel való
partnerség erősítésére, amely a
kormányváltás nyomán új lendületet
is kaphat. – Szeretnénk
rendszeresen egyeztetni az éppen
aktuális dolgokról a vállalkozásokkal.
A kanizsai vállalkozások
jelentős részét szeretnénk bevonni
abba a folyamatba, ami az
együttműködésről, a fejlődésről,
a fejlesztésekről szól. A mai nap
is egy ilyen alkalom. Szeretnénk
egyrészt folyamatosan hallani és
érezni azt, hogy mire van szüksége
a kanizsai vállalkozásoknak,
hogy látják a jelenlegi helyzetüket,
másrészről, hogy mi mint
önkormányzat, hogyan tudunk
ehhez hozzájárulni – hangsúlyozta
a városvezető.
Peszleg Attila, a polgármesteri
hivatal gazdasági tanácsadója
gazdasági helyzetképet adott
Nagykanizsa jelenlegi állapotáról.
A szakember adatokkal és
elemzésekkel szemléltette a város
KANIZSAI VÁLLALKOZÓK A JÖVŐRŐL
te az egész országban, viszonylag
nagyobb szállodáknak, és most
már a határon túl is vannak partnereink
– mondta Katona Zoltán.
A fórumon több vállalkozásvezető
is előadást tartott, majd
a program végén a résztvevők
kötetlen beszélgetés részeként
folytathatták az eszmecserét.
RÁDI Hajnalka
KOS (03.21-04.20): Nem mindig az a legkifizetődőbb megoldás, ha elnéző és nagyvonalú azokkal az ismerőseivel szemben, akikben már csalódott egyszer. Nélkülözze
egy ideig a társaságukat.
4 KANIZSA ÚJSÁG EZ TÖRTÉNT
VARÁZSHÁZIKÓ
Két millió forintot nyert a Palini
Tagóvoda, hiszen a nevelési intézmény
a Varázsházikó pályázaton
nemrég első helyezést ért el. A
programon egy kis építménnyel
vettek részt, amelynek elkészítésekor
az újrahasznosítás, a zöldítés
került előtérbe. Az intézmény
Örökös Zöld Óvoda, ezáltal a környezettudatosság,
az újrahasznosítás
évek óta fontos szerepet tölt
be a mindennapjaikban. A gyűjtő
munkába a szülőket is bevonták,
az óvodapedagógusok mellett a
kiscsoportosoktól a nagycsoportosokig,
összesen kilencen gyermek
vett részt az elkészítésben. A
nyeremény felhasználására már
VÁROSI TANÉVZÁRÓ
A tanév végéhez közeledve
ismét a legkiválóbb diákokat ünnepelte
a város. A Medgyaszay
Házban rendezett eseményen,
azok a tanulók és pedagógusok
vehettek át elismerést, akik az
idei tanévben kiemelkedő eredményeket
értek el. A díjátadón
a tehetséget, a kitartást és az
egész éves munkát ismerték el a
tanulmányi, szakmai, művészeti
és sportversenyeken kiemelkedő
eredményt elérő diákok, valamint
felkészítő pedagógusaik
köszöntésével. Az ünnepségen
hangsúlyozták: a tehetség mellett
sok esetben hosszú hónapok
kitartó munkája és felkészülése
áll. Az elismerések átadásával a
város köszönetét fejezte ki mindazoknak,
akik példát mutatnak
társaiknak tudásukkal, közösségi
szerepvállalásukkal és elkötelezettségükkel.
FŐHAJTÁS
Lovrencsics Lajosra, a városvédők
alapítójára és egykori oszlopos,
ikonikus tagjára emlékezett a
nagykanizsai szervezet. A korábbi
bankigazgató 95. születésnapjára
szervezték a megemlékezést. A
jeles alkalommal tisztelői fejet
hajtottak munkássága előtt, és
megkoszorúzták a Kossuth tér 6.
szám alatti emléktáblát, amely
mai napig jelzi, a jeles lokálpatrióta
hol élt és dolgozott évtizedeken
keresztül. Horváth Gábor, a nagykanizsai
szervezet alelnöke emlékeztetett
arra, hogy a 2005-ben
elhunyt alapító, az egyesület első
elnöke, városunk díszpolgára, a
Podmaniczky-díjjal is kitüntetett,
fáradhatatlan és elkötelezett lokálpatrióta
emlékét a városban
több épített emlék is őrzi, amelyre
nem árt felhívni az utókor figyelmét.
Így például az aradi vértanúk
terétől kezdve, a Szentháromság
most sok ötlet van, elsősorban az
udvar fejlesztését tervezik.
szobor felújításán át, a Deák téri
országzászló, vagy a Turul madár
visszahelyezése.
BIKA (04.21-05.21): A csillagok azt ígérik, most könnyen rátalálhat a nagy Ő-re, ha egy kicsit változtat a szeszélyes viselkedésén. Ne ragaszkodjon görcsösen a régi
szokásaihoz, inkább újuljon meg minden téren.
EZ TÖRTÉNT 2026.06.17. 5
ÚJ UDVARTÁBLÁK
Sétára invitálta a Tarnóczky
Attila Asztaltársaság az egykori
helytörténész tisztelőit, a munkája
iránt érdeklődőket. Apropója
is volt a találkozónak, hiszen
az érdeklődők megtekinthették
azokat az eltűnt, de már újra
látható udvartáblákat, melyek
kihelyezése egykoron
Tarnóczky Attila nevéhez
fűződött. A múzeum
udvara mögött lévő
patkófalnál gyülekeztek
a résztvevők, nem véletlenül,
hiszen egykor a
fal létrehozásának ötlete
is tőle származott – emlékeztetett
Czupi Gyula
nyugdíjas könyvtárigazgató.
Mint fogalmazott: a néhai
lokálpatrióta emlékének megőrzésében
fontos, hogy ne csak
beszéljünk róla, hanem az általa
megvalósított kezdeményezéseket
őrizzük meg a városban.
A városrehabilitáció során több
helyen eltűntek az udvarokat
jelölő fém táblák, ezek pótlásán
IDŐSEK JUNIÁLISA
Igazi zsibongás, jókedv árasztotta
el nemrég a Csónakázó-tó
melletti Zöldtábor területét. Az
idősügyi klubok csapatai játszottak,
vetélkedtek, és természetesen
főzőtudományukat is megmutatták
az önkormányzat által
második alkalommal megrendezett
idősek juniálisán. A csapatoknak
különféle állomásokon
kellett végig haladni volt, ahol
az ügyességükre volt szükség, de
szellemi megpróbáltatás is szerepelt
a programban.
dolgozott a társaság. Összesen
kilenc táblát kellett pótolni, ezek
a három téglából álló sorozatok
nem sokkal Tarnóczky Attila
születésnapja előtt készültek el.
A szabad választások utáni első
nagykanizsai parlamenti képviselő,
lokálpatrióta most lenne
81 éves.
IKREK (05.22-06.21): Ne harcoljon folyton önmagával. Engedje el a gondját, baját és keresse fel az élményekben gazdagító rendezvényeket, találkozókat. Erre is
lesz lehetősége egész nyáron a városban.
6 KANIZSA ÚJSÁG KULTÚRA
MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA
JÚNIUS 20.
Huszadik alkalommal várja az érdeklődőket a hétvégén a Múzeumok
éjszakája. Az est központi témája „Éjszaka a rómaiak
között”, amely kapcsolódik a Thúry György Múzeum legújabb
kiállításához. Tárlatvezetés, hagyományos és külső programok
is várják mindazokat, akik egy igazán izgalmas és érdekes estén
szeretnének részt venni.
A program részleteiről sajtótájékoztatón
számoltak be
a szervezők. Mint azt Horváth
Jácint polgármester elmondta:
késő délutántól egészen éjfélig
nagyon sok helyen várják a látogatókat
a helyi múzeum munkatársai.
– Ehhez külön öröm, hogy
csatlakozik több intézményünk
is, mint a Halis István Városi
Könyvtár, a Családsegítő és Gyermekjóléti
Szolgálat, és a Polgármesteri
Hivatal is többek között.
Hiszen itt is a hagyományos
„Fogház túrát” megrendezzük,
és erre lehet majd a múzeum udvarán
jelentkezni – hangsúlyozta
a városvezető. Horváth Jácint
figyelmeztetett: erre a programra
– mely több turnusban indul
– érdemes időben jelentkezni,
hiszen a tapasztalatok alapján hamar
betelik a résztvevők létszáma,
a kiállítás a hétköznapokban
pedig nem látogatható. Száraz
Csilla, a múzeum igazgatója a
részletekről adott tájékoztatást.
A Fő út 5. szám alatti intézményben
és annak udvarán igazi
programkavalkád lesz. Kurátori
tárlatvezetést, színpadi programokat
is kínálnak. – A központi
téma „Éjszaka a rómaiak között”.
A múzeumban nem rég nyitottuk
meg azt a kiállítást, mely a római
kori emlékeket mutatja be. És
ehhez kapcsolódóan lesznek az
egész éjszaka folyamán programok.
Az éj műtárgya római kori
pénzek, ezek között aranypénzek
is láthatóak lesznek, a híres Grünhut
Alfréd féle gyűjteményből,
úgyhogy csak ezért is érdemes
ellátogatni a múzeumba – fogalmazott
Száraz Csilla.
Lesznek külső helyszínek is, a
Fogház túra mellett egy új helyszín,
a Jókai utcában található
nyitott műterem lesz. A Kincskereső
kalandtúra sem marad el, de
kvíz és totó is várja a gyerekeket,
felnőtteket egyaránt. Érdemes
lesz játszani, hiszen a támogatóknak
köszönhetően értékes nyeremények
várják a résztvevőket.
VINCZE Adél
RÁK (06.22-07.22): A kudarcos múltra nem lehet jövőt építeni. Lépjen ki a nagyvilágba, ha magányosnak érzi magát. Ha az útszéli pocsolyában meglátja a megcsillanó
kék eget, akkor már jó úton jár.
MŰVÉSZET 2026.06.17. 7
A LUDVIG MŰVÉSZTELEP HATÁSA
KORSZAKOKRA, KÉPI VILÁGOKRA
RÉGI VÁGYAM VOLT
IDE ELJUTNI
Gasztonyi Kálmán festőművész
második alkalommal vesz részt a
művésztelepen. Az alkotásaival
Európát járt, és festőiskolákkal
rendelkező művészt több tényező
késztette a visszatérésre.
Régi vágyam volt ide eljutni, és
nagyon örültem, amikor Zoli és
Klári meghívott minket a feleségemmel,
Gasztonyi-Halász Vera
festőművésszel. Komoly presztízse
van ennek a művésztelepnek,
ide eljutni csak meghívásos
alapon lehet. A Zoli azt mondta,
néha kell vért frissíteni, néha
meg kell hívni egy-egy új művészt
is, akik másfajta látásmóddal
rendelkeznek, mint a többiek.
A feleségem és én is inkább
a hagyományosabb, realistább
irányzatokat képviseljük, ezért
úgymond színesítve a festő közösséget.
Először egy kicsit furcsa
is volt, mert kilógtunk a sorból,
de aztán nagyon hamar integrálódtunk
a társaságba. Befogadtak
minket, természetesen sok
festőt régebb óta ismertem más
kiállításokról, vagy kollegiális viszonyban
voltunk. Nagy öröm itt
lenni, nagyon el vagyunk kényeztetve,
elénk rakják az ételt, tényleg
csak festeni, alkotni kell. Óriási
élmény, hogy más országokból
érkezőkkel is találkozhatunk.
Amellett, hogy sokat festünk,
számunkra ez a legnagyobb pihenés
ebben az évben. Olyan inspiráló
a környezet, pont azért, mert
sokan vagyunk, és mindenki egy
kicsit másképp fest. Úgy látom,
kölcsönösen hatunk egymásra.
Én is próbálok egy picit lazábban,
jobban absztrahált képeket festeni,
mindenképpen elkezdődhet
itt egy újabb korszak. Borzasztó
nagy lehetőségeket ad az olajfestészet,
elképesztő sokféleképpen
lehet használni. Nagyon
szeretem a szakrális témát, mindig
útkeresőnek aposztrofálom
magam, ugyanakkor a képeim
jelentős része valami módon kapcsolódik
a Bibliához, akár az Ó- és
az Újtestamentumhoz. A modernizmus
teljesen kiirtotta ezt
a vonalat, ma már nem nagyon
divat szakrális képeket festeni.
Én most úgy érzem, lázadóbb vagyok,
hogy ezt a nem közkedvelt
témát mégis visszahoztam és ami
valóban az útkeresésemet segíti.
Ennek a témának az esztétikája
is foglalkoztat, a régi öltözetek,
a viseletek. A Bibliában benne
van minden, amit az emberről
tudnunk kell, a szeretet, a hit, az
ármány, a gyűlölet, a
megbocsátás, az elfogadás,
amit a mai
nyelven is meg lehet
fogalmazni úgy, hogy
az korszerű legyen.
PROVANCE,
ROVINJ ÉS
KENDLIMAJOR
Győrfi András a
Ludvig Művésztelep
alapító tagja egy családi
esemény miatt
tavaly nem tudott
eljönni Kendlimajorba,
és egy kicsit el is
fáradt a művésztelepezéstől
– mondja, de egy év
kihagyása után már hiányzott
neki. Háromlaki életet élnek a
feleségével Budapesten, Pécsváradon,
illetve Rovinjban laknak.
Hogy mit jelent számára Rovinj,
a tenger, és mit visznek el magukkal
Zala zöldjéből, arra így
válaszolt: Ez talán életem legjobb
tábora- jelentette ki elöljáróban.
Édesapám mindig arra vágyott,
hogy a tengerparton élhessen,
de nem adatott meg neki. Én 14
éve kaptam lehetőséget egy helyi
embertől, hogy béreljek ott
egy galériát és dolgozzak ott egy
nyáron. Egy idő után azonban
úgy döntöttem, veszünk egy kis
lakást, egy galéria helyet, és életvitelszerűen
éljük ott az életünket.
De Rovinjnak két történelmi
hagyománya is van. Ha belegondolok,
hogy a provance-i francia
festők Párizsból elköltözve egy új
kolóniát hoztak létre, és ma arról
beszélünk, hogy Provance-ban
milyen nagyságok éltek! Ez az
egyik cél, hogy a tengerközelség,
az életmódváltás, a nagyvárosi
életből való elszakadás teljesen
más képi világot hozott nekik, és
talán nekem is. A másik pedig,
hogy Rovinj nemcsak egy város
a horvát tengerparton, hanem
Rovinj volt a jugoszláv művészeti
élet központja. Olyan volt, mint
a ’60-as években Szentendre a
magyar képzőművészetben. Ez
a délszláv háború következtében
megszakadt, a szerbek elmenekültek,
helyette jöttek a külföldiek
és én, mint magyar ott vagyok.
Hogy mit visz el Zala, Kendlimajor
zöldjéből a tengerre Győrfi András?
Kézenfekvő a válasz: A szeretetet,
a barátságot, azokat az
élményeket, történeteket viszem
fel a képeimre, amiket itt hallok.
A rovinj-i barátságért nagyon
meg kell küzdeni. A horvát nem
egy külföldit szerető nép, nem
egy vendéglátó, szolgáló nép, ez
a kalóz népek sajátsága. Ott barátokat
szerezni kemény dolog, sok
évembe telt, hogy elfogadják azt,
hogy magyar vagyok, de sikerült.
Lassan már ott több barátom van,
mint Magyarországon. A nyár
ott a boldogságról, a napfényről
szól. Én nem vagyok témafestő,
de most balatoni témákat vettem
elő a budapesti Pintér Galéria és
Aukciósház balatonfüredi Vaszary
Villában megrendezésre kerülő
aukciós kiállítására.
BAKONYI Erzsébet
A 34. Ludvig Nemzetközi Művésztelep Lét-lelet című kiállításának ünnepélyes megnyitójával megkezdte munkáját Kendlimajorban
a művésztelep. A Magyar Plakát Házban 37 ország kortárs művészete, 66 festmény és 5 szobor látható a nyár végéig.
ÉRDEKES EMBEREK, ÉRDEKES TÖRTÉNETEK 124.
OROSZLÁN (07.23-08.23): Az a legfontosabb, ha meg van elégedve önmagával. Nem kell mindig a külvilág elismerésére figyelni, várni. Csak tegye a dolgát továbbra is
pontosan és hibátlanul.
8 KANIZSA ÚJSÁG ÉRDEKES
A Város Napja alkalmából a közgyűlés Marczin Jenőné részére
Bajcsa városrész kulturális életének érdekében végzett lelkiismeretes,
önzetlen munkája elismeréséért a „Nagykanizsa Megyei
Jogú Város Címere” kitüntető címet adományozta.
BAJCSA, MÉLTÁN LEHET BÜSZKE
Marczin Jenőné a bajcsai városrész
közösségi és kulturális
életének egyik meghatározó,
elhivatott alakja. Több mint egy
évtizede, 2013 óta kiemelkedő
tagja a Bajcsai Kulturális Egyesületnek,
ahol szervező munkájával,
vezetői szerepvállalásával
és pénztárosi tevékenységével
egyaránt hozzájárul a közösség
sikeres működéséhez. A Rezedák
Hagyományőrző Dalkör vezetőjeként
szívügyének tekinti a népi
hagyományok és a zalai népdalkincsek
ápolását és továbbadását,
rendszeresen szervezve
népzenei találkozókat és kulturális
eseményeket. A Bajcsai Nyugdíjas
Klub élén az idősebb generáció
számára teremt aktív,
tartalmas közösségi életet.
Elkötelezett közösségszervezőként
aktív szerepet vállal a helyi
lakosság összekovácsolásában.
Sokoldalú áldozatos munkájával,
emberségével és közösségépítő
erejével jelentős mértékben hozzájárul
Bajcsa összetartó értékőrző
közösségének erősítéséhez.
Marczin Jenőné Gyöngyivel
a bajcsai kultúrházban beszélgettünk,
amelynek bejáratánál
a dalkör régebbi öltözékét viselő
báb hívja fel a figyelmet, míg
a falon díszoklevelek, serlegek
jelzik a népzenei versenyeken, a
KÓTA népzenei gála minősítésen
elnyert Aranypáva nagydíjakat.
A napokban ünnepelték a dalkör
15 éves jubileumát, a hétvégén
pedig a város önkormányzata által
a Csónakázó-tónál szervezett
juniálisra karaokéval készülnek.
– Meglepődtem, amikor megtudtam,
hogy én is kitüntetést
kapok. Azzal tisztában voltam,
hogy a Város Napján átadott
díjak jelentősek, azoknak súlya
van, nekem pedig semmiféle
végzettségem nincs ahhoz, hogy
a környezetemet így felkaroljam
– jegyezte meg szerényen. – Művelődésszervező
sem vagyok, de
szeretek itt élni, ide születtem.
Amikor régebben megalakult a
kulturális egyesület és elindították
a dalkört, a nyugdíjas klubot,
nagyon megörültem neki, hogy
végre kezdetét vette valami Bajcsán.
A buszon is gratuláltak, és
megjegyezték, csakhogy eszébe
jutott valakinek, hogy te men�-
nyit dolgoztál ebben a 15 évben.
Valahogy akkor éreztem igazán
azt, hogy tényleg megérdemlem,
amit kaptam. Ehhez azonban
nemcsak én kellettem, hanem
kellett a férjem, a családom,
és mindazok az emberek, akik
ugyanúgy érezték, hogy Bajcsáért
tenni kell valamit. Megvan az
a kemény mag, akiknek ha szólók,
mindig jönnek és segítenek.
Igen, köszönöm, hogy megadták
nekem ezt az elismerést.
GYERMEKKORBÓL
HOZOTT TENNI AKARÁS
– Apukámtól örököltem ezt a
tenni akarást, ő volt a TSZ, egyben
a tanácselnök is a faluban.
Nap mint nap láttam, ahogy a
faluért dolgozott, küzdött, és ez
ösztönösen nyomot hagyott bennem.
Összetartó közösség élt az
utcánkban, talán az ilyen érzelmű
emberekkel lehetett úgymond
ezt a munkát elindítani. Régen az
volt a szokás, hogy az idősek kiültek
a ház elé a padra beszélgetni.
Mi fiatalok pedig, amikor otthon
voltunk a gyerekekkel GYES-en,
ugyanúgy kimentünk. Nyáron,
ha mások este 9-kor éjszakai műszakba
indultak dolgozni, megkérdeztük
tőlük hova mennek,
és este 11-kor még azokkal is találkoztunk,
akik az utolsó busszal
jöttek haza a munkából. Nagyon
A KULTURÁLIS ÉLETÉRE
SZŰZ (08.24-09.23): Ha továbbra sem szűnnek meg a konfliktusok, a nézeteltérések a munkahelyén, akkor ideje lesz munkahelyet változtatnia. Ha másképp nem
megy, vegyen egy mély lélegzetet, és kezdjen valamilyen vállalkozásba.
ÉRDEKES 2026.06.17. 9
jó, megnyugtató érzés, amikor
barátságban él együtt egy társaság.
Az emberek nem házasodtak
be másik falvakból, inkább itt
találták meg a párjukat. Nagyon
sok a Pintér, a Farkas vezetéknevű.
Szinte a fél falu rokona egymásnak,
igaz, most már vegyes a
kép, sok az eladó ház. Az idősek
kihalnak, a fiatalok meg oda költöznek,
ahol éppen munkát találnak,
és már nem jönnek vissza.
Az már megnyugtató, ha az egyik
gyerek itthon marad. Szerencsére
jönnek a fiatalok, veszik a házakat.
A mi utcánkban is van két
új család, akik már jól beilleszkedtek,
látom rajtuk, szeretnek
kommunikálni. És a harmadik is
megvásárolta már a házát.
A dalkör egykori vezetője, egy
idősebb tanárnő Gyöngyit választotta
ki utódjául. Ő megörült
a felkérésnek, hiszen szeretett
énekelni, imádta a népdalokat
meg a magyar nótát. Megtiszteltetésnek
érezte, hogy egy tanárnő
éppen őneki szólt. A többiek
is elfogadták, így ő lett a vezető.
Miután lett egy énektanárnőjük
is Németh Renáta személyében,
mindjárt jobban ment a dalolás,
és meg tudták mutatni, ők is
tudnak szépen énekelni. Amikor
az egyesület a szárnya alá vette
őket, mint ernyőszervezetet, már
lehetett pályázni, fellépő ruhákat
varratni, mert addig csak kéregettek.
Meghívták őket más rendezvényekre
is, és ez a mai napig
így megy.
– Természetesen nagyon sok
a dalkör a környéken, mindenkit
nem tudunk egyszerre fogadni,
hiszen anyagi vonzata is van, a
vendéget pedig illik megkínálni.
Ha vinni kell autóval a társaságot,
a férjemre mindig számíthatok,
ugyanúgy azokra is, akiknek van
autójuk a csoportban. Ez úgy magától
adódik. A nyugdíjas klub
esetében is megint azt mondták,
hogy Gyöngyi akkor legyél te a
vezetője. Ennyi emberrel már
azért kicsit nehezebb lesz, gondoltam,
de megpróbáltam. Az
Idősügyi Tanácsból számíthattam
a tapasztalatokkal rendelkező
Balogh István és Karosi Lászlóné
segítségére. Öröm volt érezni,
hogy mellém álltak ők is. A tagoknak
elmondtam, addig csinálom,
amíg látom, hogy van értelme.
Ha azt tapasztalom, hogy nem
tartanak rá igényt, akkor fölöslegesen
nem fogok dolgozni, telefonálgatni,
utakat szervezni. Az
elmúlt években sokat kirándultunk,
hegyre mentünk, főztünk,
jól éreztük magunkat. Nemcsak
a régi, megszokott társaság jön
segíteni egy-egy alkalommal, a
fiatalság is bejelentkezett hozzánk.
Fontosnak tartották, hogy
megismerjék egymást, őnekik is
legyen rendezvényük az egyesületen
belül. Az elnökünk kiskanizsai,
és én lettem az egyesület
pénztárosa.
Se szeri, se száma a fellépéseiknek.
Vidámsággal telt a szüreti
mulatság, a farsang, a májusfa
kitáncolás, a családi nap és még
lehetne sorolni azt a számtalan
rendezvényt, amelyekre nemcsak
a helyi lakosokat, hanem a
szomszédos települések csoportjait
is meghívják. Énekeltek náluk
a miklósfai Szirének, a Tüttő János
Nótaklub, a galamboki dalkör
és megszólaltak a Pacsirták
is. Most már fellépőket is tudnak
hívni, akik még felejthetetlenebbé
teszik a bajcsai délutánokat
– jegyezte meg elégedetten
Gyöngyi.
RÓKAMESE FELNŐTTEKNEK,
GYEREKEKNEK
– A szervezés ugyanolyan nehéz
Bajcsán, mint más falvakban – vetette
közbe, mert a Covid-járvány
egy nagyon nagy megtorpanást
okozott. Úgy látom, a fiatalabb
nyugdíjas generáció meg úgy
van vele, hogy ők nem akarnak
nagy létszámú csoporthoz csatlakozni,
hanem 3 család összeáll,
és úgy mennek el valamerre.
Voltunk fürödni Csisztapusztán,
Igalban, legjobban a zalakarosi
fürdőt imádjuk, mert ott minden
van. A pályázati lehetőséget
kihasználva szívesen megyünk
oda családostól. Szerencsére az
önkormányzat támogatására is
számíthatunk. Szuperül sikerült
a Télapó ünnepségünk is, ahol
nemcsak csomagot kaptak a
Mikulástól a gyerekek, hanem
bábszínházi előadást is láthattak
a Piarista iskolásoktól. Nemcsak
a gyerekek, hanem mi felnőttek
is, szinte tátott szájjal hallgattuk
tőlük a Róka mesét.
A szomszédos faluban Deák
Erzsikével is jó kapcsolatot ápolnak,
hogyha Fityeházán vagy
Murakeresztúron adódik rá lehetőség,
elmennek velük kirándulni.
Utazásaikhoz mostanában
egyre gyakrabban veszi igénybe
a tömegközlekedés járatait.
– Legutóbb ellátogattunk Budapesten
az Illúziók múzeumába,
és azt a napot végig nevettük.
Fényképek is mutatják, ahogyan
átalakultunk gyermeki lelkületbe,
falon másztunk, meg a földön
feküdtük, igaz, utána megértünk
fölkelni. Hazafelé tartva végig
kacagtuk az utat a vonaton, még
az utasok is átvették tőlünk a jókedvünket.
Ezek mind nagyon jó
dolgok.
A kert, a család, az egyesület,
a dalkör, a nyugdíjas klub sok
elfoglaltságot igényel a vezetőjüktől,
aki fáradhatatlanul teszi
a dolgát, és bízik benne, hogy
valamelyik unokája majd bekerül
ebbe a körforgásba, és népitáncosként
viszi tovább ezt a szép
hagyományt.
Azt már tudjuk, hogy egy ember
mit tud adni a falunak, de
vajon a föld, mit tud adni a település
lakóinak?
– A mi utcánkban, a Vöröshegyi
utcában más homok van,
ott rendesen lehet termelni, ha
van csapadék. A karnyújtásnyira
lévő Fő utca homokbánya felőli
oldala nagyon homokos, ha az
ember szárazság idején kimegy a
kertbe, a homokkal szinte falazni
lehetne. Valamikor a TSZ a homokbányából
élt, munkát adott
az embereknek, mellette földműveléssel
foglalkoztak. Gyöngyi az
iskola megszűnése után a Bolyai
általános iskolában fejezte be a
tanulmányait, és mint szakács,
onnan jött nyugdíjba.
Csend, béke van az erdők által
körülölelt városrészen, melynek
közéletét a Marczin Jenőné által
vezetett csoportok pezsdítik
fel. Ha egyéb gazdagságot nem
is tud felmutatni a település, a
kulturális életére méltán lehet
büszke. De még egy érdekességről
azért ejtsünk szót, ha már
a közéletet említettük. Egy Bajcsához
kötődő középkori történet
szerint az Anyádwaloga történelmi
magyar településnév helye a
mai Bajcsa határában lehetett.
Ennek a furcsa névnek a kiötlője
a feltételezések szerint egy Kanizsai
Imre nevű nemes úr volt, aki
a Mátyás uralkodását megelőző
zűrzavaros időkben, Albert király
halála után I. Ulászló pártjára
állt, míg a családja másik ága V.
Lászlót támogatta. A név a nagykanizsai
váruradalom 1493. évi
birtokösszeírásában olvasható,
és Kanizsai Imre feltehetőleg a
nőrokonára célozva keresztelte el
az új falut, amelyet akkoriban telepített.
Az ihletet valószínű Garai
Dorottyától merítette, az ifjabbik
Kanizsai László anyjától, akit a
kortársak állítólag „nagyfenekűnek”
becéztek. Ha így volt, akkor
ennek a két Kanizsai-ágnak a torzsalkodásából
születhetett meg
a vicces név, amit megőrzött a
bajcsaiak emlékezete, ugyanúgy
a Bajcsa-várét is, melynek nyomait
rég betemette a homok…
BAKONYI Erzsébet
MÉRLEG (09.24-10.23): A barátai tudják önről, hogy szeret beszélgetni, társalogni. Ha még jobban meg akarja kedveltetni magát velük, akkor időnként engedje őket
is szóhoz jutni, mert különben megsértődnek és ott hagyják.
10 KANIZSA ÚJSÁG CIVILEK
A MEGSZÁLLOTTSÁG NEM SOKÁIG LESZ ELÉG A MÉHÉSZKEDÉSHEZ
Egyesületünk taglétszáma
hosszú évek átlagában 210-220
fő körül alakul. Tagjaink mintegy
18.500 méhcsaládot kezelnek,
hosszú évek átlagában 500-600
tonna mézet termelünk. Ezt a
mennyiséget nagyrészt kereskedők
felé hordósan értékesítjük,
de jó néhány méhészünk a piacokon,
vásárokon és az otthonában
értékesíti a mézet. Nagykanizsa
környékén főleg repce és akácmézet
termelünk, de vannak vándorméhész
méhésztársaink, akik
távolabbi vidékekre vándorolva
termelnek facélia, hársfavirág,
gesztenye, napraforgó és szolidágó
mézet. Sokan nem is gondolnak
arra, hogy egy méhcsalád
nem csak mézet termel. Ezen
kívül még virágport, propoliszt,
viaszt is produkálnak méheink. Ki
kell emelni, a növények megporzásában
betöltött szerepüket is,
ami népgazdasági szempontból
a legfontosabb. Ennek ellenére,
sajnos a beporzásban betöltött
szerepünk még semmilyen formában
nincs elismerve. Feladatunknak
tekintjük még a méz,
a méhészeti termékek népszerűsítését,
melynek érdekében
minden év novemberében felkeressük
a környék iskoláit, és mézkóstolás
keretében előadásokat
tartunk a méhek világáról, a mézfogyasztás
jótékony hatásáról, a
megporzás fontosságáról.
A harmincadik évforduló tiszteletére
egyesületi zászlót készítettünk,
melyet az egyesületi tagok,
és Nagykanizsa önkormányzata
részvételével ünnepélyes keretek
közt Nikli Zsolt atya szentelt fel.
A méz történetéről az elnök
fontosnak tartotta elmondani,
a méhek több ezer éve élnek a
földön. Az ókorból, az egyiptomi
szarkofágokban is találtak mézet,
ami a mai napig is alkalmas emberi
fogyasztásra. A méz kristályosodása
természetes folyamat,
azonban a fajtamézek összetétele
befolyásolja ennek gyorsaságát.
Például a repceméz pár nap alatt
bekristályosodik, míg a legtovább
folyékonyan maradó méz
az akác.
A méhészet iránti érdeklődését
Somogyi Gyula a feleségének,
Katalinnak köszönheti, akinek
a szülei több száz családdal
méhészkedtek Nagyatádon. Az
apósától tanulta meg, majd Valkonyán,
a szülőfaluja határában
folytatta a méhészkedést. Több
telephelyen vannak méhei, és
vándorméhészetet is folytat. Mivel
Zala vármegyében nem mézel
a napraforgó, el kell vándorolniuk
Tolnába, Somogy egyes
részébe és Fejér vármegyébe.
Akác és repceméz van a környezetünkben,
de hársméz a Zselicben
van. Elég fáradságos tevékenység,
ráadásul éjjel kell szállítani a
méheket – magyarázza.
Az elnök felhívta a figyelmet
arra is, hogy egyre nehezebb a
méhészek helyzete, mivel külföldről
nagyon nagy mennyiségű
méz jön be az országba, ezért
egyre többen
abbahagyják
a méhészetet,
illetve
lecsökkentik
az állományt,
mert nem rentábilis
a jövedelmezősége.
Viszont ezáltal
hosszú távon
nagy gondok
lehetnek a
beporzással
is, és ha ez hiányozni
fog, egy
csomó termék
eltűnik a boltok
polcairól. Aki igazi,
magyar mézet
akar vásárolni,
a termelőktől
vegye, az a megbízható
forrás –
tanácsolja.
Nagyon nagy
problémát okoz
mostanában az
időjárás, mert
eltűntek az évszakok.
Nemcsak
idén, hanem már
tavaly is nagyon
kevés méz termett
a környezetünkben.
Kinyílott
az akácvirág,
jött rá egy hetes
eső, és a méhek
három napig tudtak gyakorlatilag
behordani. Repceméz meg a
szárazság miatt nem volt. A nagy
szárazságban nagyon kevés a
virágpor, az sem tesz jót a családoknak.
Egyre nagyobb szakmai
kihívást jelent az is, hogy életben
tartsuk a méheket az időjárás és
a különböző vírusok elterjedése
miatt.
Nehéz helyzetben vannak,
mert a költségek folyamatosan
nőnek, a méz felvásárlási ára
pedig csökken. A megszállottság
nem sokáig lesz elég, egyre
többen abbahagyják a méhészkedést,
elmennek valahova dolgozni,
mert van, akinek nem biztosítja
a megélhetését sem.
A továbbképzés folyamatosan
szerepel az egyesület programjában,
tagjaik részére minden év
februárjában három alkalommal
szerveznek szakmai ismeretterjesztő
előadásokat, melyekre
elismert méhész szakembereket
hívnak meg. Ezen kívül havonta
klubnap keretében találkoznak és
az aktualitásokról tartanak ismertetőt.
Tapasztalatcsere céljából
pedig évente meglátogatnak egy
bemutató méhészetet.
Minden év augusztusában
összejövünk egy napra, úgynevezett
méhészpiknikre, ahol értékeljük
az elmúlt méhészszezon
eredményeit. Ide a régió méhészegyesületi
vezetőit is meghívjuk
és kötetlen beszélgetés, egy
tányér étel és poharazgatás közben
megvitatjuk a méhészkedés
aktuális eredményeit, esetleges
problémáit zárta gondolatait Somogyi
Gyula egyesületi elnök.
BAKONYI Erzsébet
A több évtizedes múltra visszatekintő Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület a város és a vonzáskörzetében tevékenykedő
méhészeket fogja össze. A rendszerváltás előtt az ÁFÉSZ keretében méhészszakcsoportként működtek, míg a rendszerváltás
után, immár 33 éve egyesületi formában tevékenykednek. Kitérve az időjárás okozta gondokra, a közösség tevékenységéről,
feladatairól Somogyi Gyula elnök osztotta meg a gondolatait.
ÁSÓ, KAPA, GEREBLYE 163.
SKORPIÓ (10.24-11.22): Nem kell ahhoz belenéznie a ruhásszekrényébe, hogy rájöjjön, bizony több dolog is megérett a változtatásra. Újítsa meg a ruhatárát és
próbálja meg minél előbb szebbé tenni az életét, amíg egészséges és fiatal.
2026.06.17. 11
A KERT KIRÁLYNŐJÉT ÓVNI KELL!
Tetvek, lisztharmat, rozsdásodás – mindezek ellen védeni kell
a rózsákat, már persze, ha azt szeretnénk, hogy szeretett növényünk
gyönyörűen virágozzon. Rovatunk tanácsadója mindemellett
úgy fogalmazott: ahogy az egészséges, erős embernek,
úgy a rózsának is kell a vitamin.
MEZŐGAZDASÁG
Ebben az időszakban, június
derekán gyönyörűen kellene
virágozni a rózsáknak, a régieknek,
és azoknak is, amelyeket
az ősz folyamán ültettünk el. De
mi van akkor, ha nem virágzik
szépen? – Metszési problémák
is előfordulhatnak, de ez talán a
kisebb hiba. Inkább a vitaminok,
az ásványi anyagok hiánya látszik
a növényen általában – mondta
el elöljáróban Varga gazda, aki
ugyan nyugállományba vonult,
de ígéretet tett arra, hogy rovatunknak
továbbra is tanácsadója
lesz. Nézzük csak, hol is gyökerezhetnek
a problémák. – A föld is
befolyásoló tényező lehet. A mikro
és makro elemek. A rózsának
az egyik legfontosabb tápanyag
a kálium. Az, ami előbb hozza a
virágot, nagyobb lesz a virág, és
sokáig elhúzódik a virágzás. Ez az
egyik legfontosabb nyomelem,
ami itt a környékünkön nagyon
hiányzik a földből. De emellett a
vas, a magnézium és a kálcium
is hiányzik a Kanizsa környéki
földekből. A nitrogén a leveleket
dúsítja, a szuperfoszfát a szárakat
erősíti. A mikroelemeket évente
kétszer beöntözéssel ajánlott
leginkább használni – mondta
el Varga József, növényvédelmi
szakember.
Az elmondottak tehát befolyásolják
a minél hosszabb és szebb
virágzást. A makro és mikro
elemek. A tápanyag utánpótlás
után nézzük a növény metszését.
Hiszen szintén befolyásolhatja
azt, mennyire lesz szép egy parkrózsa,
egy tearózsa, vagy akár a
futórózsa. – Amikor elvirágzik,
és jönnek a kis apróbb rózsa bogyók,
vissza kell vágni. Akár a fagyokig
virágzásra lehet buzdítani
a kis szépséget. Tehát egészen tavasztól
őszig ápolgatni kell – tette
hozzá a gazda.
Ezeken túl felhívta a figyelmet
a rózsák betegségeire, amelyek
most jelennek meg igazán. –
Megjelentek a tetvek. Elszívják
a nedvkeringést, vírushordozók.
Nagyon sokat látok legyengült
rózsákat több helyen lehullott
levéllel, vékonyan, erőtlenül. A
második dolog, éppen most kell
figyelni a lisztharmatot. Régen
az öregek azért ültettek rózsát a
szőlő mellé, mert a rózsa kapta el
először a lisztharmatot. Két héttel
korábban, mint a szőlő. Ha látták,
hogy a rózsa lisztharmatos,
abban a pillanatban elkezdték
permetezni a szőlőt, lisztharmat
ellen. Mert a rózsa jelez. De
nem kell megvárni a betegséget,
mindig meg kell előzni – én ezt
szoktam mondani a vásárlóknak
is. Amikor ilyen csapadékos idő
van, közelednek a rozsda betegségek
is. Ugyanúgy a gyümölcsfáknál,
mint a rózsánál. Négy-öt
kis gömbölyű folt megjelenik,
aztán elkezd sárgulni a levél, és
lehullik. Ez nem csupán ronda,
a következő évre is visszaveti a
növény fejlődését – hangsúlyozta
Varga gazda. Hangsúlyozottan
hozzátette: Láttam én olyan
satnya rózsákat már júniusban,
hogy nem volt rajta levél, elkapta
a betegség, se virág, se semmi,
már a bimbó is ronda. De
ez csak satnyulni fog, nem fog
tudni rajta kifejlődni a jövő évi
bimbó. Gondozni kell, még egyszer
mondom, ugyanúgy, mint a
gyümölcsfákat. Tehát most el kell
kezdeni a permetezést a rozsdásodás
ellen, réz hidroxiddal, két
hét múlva megint. Tehát egy hónapban
én ajánlom kétszer. Most
már nagyon sokféle szer van, de
gyorsan cserélődnek, nevet nem
mondok. Kolloid ként és réz hidroxidot
kell venni, így kell kérni
a boltban. Tehát még egyszer:
ha táplálod a rózsát, ellenáll a
betegségeknek is. Olyan, mint
egy erős ember. Ellenáll az immunrendszere
– mondta el végül
Varga József.
VINCZE Adél
Fotók: Szalai Szilveszter
NYILAS (11.23-12.21): Határtalan a szabadság iránti vágya. Legszívesebben elrepülne egy messzi tájra. Ennek nincs semmi akadálya. Itt a nyár, válasszon magának
egy látványos repülőutat, vagy menjen el vitorlázni a Balatonra.
12 KANIZSA ÚJSÁG SPORT
JÖVŐRE IS AZ ÉLVONALBAN
3-3-as döntetlent játszott a Salgótarjánnal
és így 7-6-os összesítéssel
bennmaradt az NB I-ben az
FC Nagykanizsa női futsalcsapata.
A piros-kékek mindent eldöntő
gólja az utolsó percben született.
Az már az osztályozó első mec�-
csén eldőlt, hogy nem könnyű
ellenfél a Salgótarján, Nógrádban
4-3-as kanizsai győzelem
született. A visszavágó első percei
kevés lehetőséget hoztak, az
odavágón mesternégyest jegyző
Sipőcz Kamilla kapufája után a
kipattanóból Németh Panna szerezte
meg a vezetést a kilencedik
percben. A Kanizsa ezután nem
tudta növelni az előnyét és a tarjániak
előbb egyenlítettek, majd
szinte azonnal fordítani is tudtak.
A szünetben 2-1-re vezettek a
vendégek, és a hosszabbítást érő
eredmény egészen a 35. percig
állt. Ekkor Domján-Köröcz Bianka
volt eredményes egy szóló végén.
Egy-egy újabb kimaradt nagy
helyzettel és két perccel ezután
viszont megint a salgótarjániak
voltak eredményesek: Budveszel
lövését még védte Kiss, Bede
azonban közelről bevette a kaput.
A vendégek igyekeztek is döntésre
vinni a továbbjutás kérdését,
de eredménytelenül, nem úgy
a kanizsaiak: 53 másodperccel
a rendes játékidő vége és a 2x5
perces hosszabbítás előtt egy
kidobást követően Szollár Bernadett
le tudott fordulni a védőjéről,
majd a kapuba bombázva 3-3-ra
alakította az eredményt.
Az utolsó percben már nem
esett több gól, így a Nagykanizsa
minimális különbséggel, megőrizte
élvonalbeli tagságát a sikeres
osztályozónak köszönhetően.
KÁLOVICS Tibor
KÉSZÜLHET AZ EB-RE
Bekerült az ifjúsági magyar
válogatott keretébe Pirbus-Gróf
Nóra. A Nagykanizsai Judo
Klub-Röntgen Kanizsa sportolója
néhány hét múlva Gran Canarián
bizonyíthat a korosztályos Európa-
bajnokságon.
Hosszú és eredményes versenyszezont
tudhatnak maguk
mögött a nagykanizsai egyesület
cselgáncsozói, a klub legeredményesebb
sportolója 2025/26-ban
Pirbus-Gróf Nóra volt. A 40 kilós
súlycsoportban szereplő fiatal
ifjúsági OB-ezüstöt, ifjúsági Magyar
Kupa-győzelmet, országos
diákolimpiai dobogót és Európa
Kupa-helyezéseket könyvelhetett
el. Az utolsó Európa-bajnoki válogatóversenyen
Bielsko Bialában
ötödik lett, ezzel pedig bekerült
KANIZSAI EURÓPA-BAJNOK!
Egy aranyéremmel és egy
ezüstéremmel zárta a portugáliai
Montemor-o-Velhoban rendezett
kajak-kenu Európa-bajnokságot
Kurucz Levente. A nagykanizsai
sportoló pályafutása során először
tudott diadalmaskodni kontinensbajnokságon.
A Kovács Katalin Nemzeti Kajak-
Kenu Akadémia sportolója
két versenyszámban vívta ki az
Eb-indulás jogát, párosban és
négyesben egyaránt éremesélyes
hajóban szerepelt. A Nádas
Bence, Fodor Bence, Kurucz Levente,
Tótka Sándor összeállítású
négyes 500 méteren szállt vízre.
A magyar kvartett jól kapta el a
rajtot és féltávnál másodikként
haladt a házigazda portugálok
mögött. Kurucz és társai folyamatosan
az élmezőnyben haladtak
és végül minimális különbséggel,
nagy csatában az élen zártak
a német, a spanyol és a portugál
hajó előtt. A versenyre jellemző,
hogy a célban az első négy helyezettet
150 ezred választotta el.
Párosban Kurucz, Fodor Bencével
ült hajóba, az előfutamban
másodikak voltak, míg a középdöntőt
megnyerte a duó. A fináléban
Kuruczék jól rajtoltak, de
a legnagyobb riválisnak számító
német egység már az első métereket
követően némi előnyre tett
szert. Féltávnál Kuruczék a második-
harmadik helyen csatáztak.
A német páros tagjai végül magabiztosan
megszerezték az Európa-
bajnoki címet, a magyarok
azonban egy jó hajrának köszönhetően
beértek a második helyre.
Az Európa-bajnokság másik
nagykanizsai versenyzője Kiskó
Réka volt. A korábbi korosztályos
világbajnok K-4 500 méteren
szerepelt, ahol futamgyőztesként
került be a döntőbe Szegedi Angelina,
Decsi Dorina és Mészáros
Anna társaként. A magyar kvartett
ötödikként zárta a finálét.
KÁLOVICS Tibor
Fotó: Nagykanizsai Judo Klub
AZ ORSZÁG LEGJOBBJAI KÖZT
Eredményesen szerepeltek
a zalaiak az Országos Vívó Diákolimpiai
Döntőn. A kanizsai,
letenyei és becsehelyi iskolákat
összesen 19 fiatal tehetség képviselte,
valamennyien az NTE
1866-nál készültek fel a megmérettetésre.
Az NTE korosztályos tehetségei
közül egyéniben Nádasi Flóra
érte el a legjobb helyezést, ő a
második korcsoportban ezüstérmet
szerzett. Egy korosztállyal feljebb Gazda Luca szintén
bejutott a legjobb nyolc közé, ő
hetedik lett. A fiúknál Tóth Hunor
László a dobogó alsó fokára állhatott
fel, míg Szabados Dániel
hatodik lett.
A csapatversenyben még ezeket
az eredményeket is felülmúlták
a zalai kardozók: a lányoknál
a Deme Zsófia, Gazdag Luca, Graf
Lilla és Koma-Mátyás Emma összeállítású csapat hibátlan teljesítménnyel
lett diákolimpiai bajnok
a IV. korosztályban. A fiúknál
a legjobb helyezést a Benczes Mihály
János, Hortobágyi Márton
és Sinka Lóránt trió érte el, amely
negyedikként végzett.
KÁLOVICS Tibor
Fotó: A Magyar Kajak-kenu Szövetség hivatalos oldala
a Spanyolországba utazó válogatott
keretbe. Az idei ifjúsági Eb-t
június 29-e és július 2-a között
rendezik meg Las Palmasban, a
Kanári-szigeteken.
KÁLOVICS Tibor
Fotó: Az FC Nagykanizsa hivatalos Facebook-oldala
Fotó: NTE 1866
BAK (12.22-01.20): Ha pihenni akar, akkor ne azon járjon folyton az esze, hogy milyen munkát kell még elvégeznie. Egy utazás is járhat váratlan találkozással, kellemes
kikapcsolódással, megújulással.
SPORT 2026.06.17. 13
ŐSZINTE KANIZSAI FUTBALLŐRÜLET
Megvalósult a kanizsai sportbarátok dédelgetett álma és a következő idényben, csaknem negyedszázad után lesz dél-zalai csapat
az NB II-ben. Cikkünkben a bajnoki címmel és feljutással végződő idényre tekintünk vissza.
Finoman szólva sem volt ideális
a kanizsai csapat előző nyara: a
Karcag elleni elvesztett osztályozót
követően gyakorlatilag kicserélődött
a keret fele, több kulcsjátékos
pedig úgy távozott, hogy szóban
megegyezése volt a kanizsai
klubvezetéssel. Az érkezők közül
többen a rutint képviselték, ilyenek
voltak a kapus Mikler Dániel,
Lőrincz Attila, Nemes Milán, Dragóner
Filip, a visszatérő Vajda Roland
vagy éppen Nagy Erik. A fiatalságot
az új emberek között a Tatabányáról
hazaigazoló Varga Dominik, a
felnőtt keretbe felhozott Baglady
Kornél és a Kaposvárról szerződtetett
Horváth Balázs képviselte. A
csapatnak néhány hete volt a felkészülésre,
hiszen június 8-án rendezték
az osztályozó visszavágóját,
július végén pedig már kezdődött
is a bajnoki idény.
A rajt remek volt kanizsai részről:
a Balatonlelle ellen sikerült érvényesíteni
a papírformát, a Siófokot
egy Lőrincz-duplával verték a piros-
kékek, a Kaposvár ellen ugyan
3-0-ról feljött 3-2-re az ellenfél, de
a szezon első rangadóját is sikerrel
tudta abszolválni a csapat. A Majos
elleni 3-0 már azt jelentette, hogy
a Kanizsa egyike annak a két csapatnak,
amely hibátlanul kezdte az
idényt. Ezután jött az első kisiklás
egy 2-1-es szekszárdi vereség képében,
a dél-zalaiak ezen a mec�-
csen gyakorlatilag végigtámadták
a második félidőt, de eredménytelenül.
Ezt követte a PMFC elleni
1-0-s győztes derbi, majd Dunaújvárosban
úgy játszottak gól nélküli
döntetlent
a kanizsaiak,
hogy csaknem
70 percig emberelőnyben
voltak. A Fradi II.
legyőzése nagy
fegyverténynek,
a Pénzügyőr és
a Paks II. felülmúlása
pedig
papírformának
számított az ősz
közepén, de a
csapat így is újra az élre állt.
Ezután jött az Érd elleni 90 perc,
ami tipikus példája volt annak,
milyen egy mérkőzés, amikor egy
csapatnak minden összejön, a másiknak
pedig semmi: utóbbi volt
az FC Nagykanizsa, amely hiába
dolgozott ki helyzeteket, kapott
büntetőt, 5-1-re kikapott. A Dombóvár
3-1-es felülmúlása kötelező
volt, a PEAC elleni döntetlen nagy
küzdelemben született meg, de a
szurkolók számára csalódást jelentő
eredmény volt, nem úgy, mint az
Iváncsa elleni siker. Az MTK II. ellen
a megkérdőjelezhető bírói ítéletek
miatt is csak döntetlen született, a
Balatonlelle és a Siófok pedig a papírforma
ellenére nehéz ellenfelek
voltak, de így is sikerült legyőzni
mindkét Balaton-parti csapatot. A
győzelmeknek is köszönhetően az
FC Nagykanizsa három pont előn�-
nyel kezdte a tavaszi szezont.
Ez a fór azonban hamar el is illant,
miután a Kaposvár 2-1-re győzött
az Olajbányász-stadionban. A Majost
és a Szekszárdot sikerült nagy
csatában legyőzni, a PMFC elleni
döntetlen és a kaposváriak veresége
azt jelentette, hogy megint a
Kanizsa állt az élen. A Dunaújváros
és a Ferencváros II ellen azonban
szintén 1-1 lett az eredmény, ez pedig
lépéshátrányt jelentett, hiszen
a Kaposvár és az első számú pécsi
csapat is három ponttal előzte meg
a kanizsaiakat ekkor. Korai volt
azonban még lemondani a bajnoki
álmokról, a Pénzügyőr és a Paks II.
ellen két önbizalom növelő (4-0,
5-0) magabiztos sikert lehetett elkönyvelni
és egy 3-1-el sikerült vis�-
szavágni az Érdnek is. Dombóváron
kiszakadt a gólzsák, Lőrincz Bence
és a tavasszal Gyirmótról visszatérő
Nagy Mihály Krisztián egyaránt
mesternégyest szereztek a 8-0-s
siker során.
A PEAC ellen megint megszenvedett
a Kanizsa, de a hajrában kivívott
1-0-s győzelem azt jelentette,
hogy a csapat megint az élre tudott
állni a tabellán. Iváncsán megint az
utolsó percek hozták meg a győztes
gólt Lőrincz Bence révén, majd
az MTK II. elleni meccset Ekker Milán
döntötte el, bebiztosítva a kanizsai
csapat bajnoki címét.
A Cigánd elleni osztályozó első
meccsén egy futballra alkalmatlan,
szétázott pályán hiába támadott
többet a Kanizsa, 2-2 lett a végeredmény,
a visszavágón pedig szintén
sok zalai helyzet maradt ki, így
hosszabbításban dőlt el minden. A
2x15 perc aztán már a piros-kékekről
szólt, akik Nagy Mihály Krisztián
és Varga Dominik góljával kivívták
a feljutást.
A kanizsaiak eredményei az
utóbbi időben valódi futballőrületet
hoztak a városba: a bajnoki zárófordulóra
és az itthoni osztályozóra
megtelt az Olajbányász-stadion,
utóbbi meccsre több tucatnyian vonultak.
A Fenegyerekek és a Kanizsa
Company tagjai mellé számos
korábbi meccsre járó csatlakozott
vissza és a két szurkoló csoport
mellett szintén tucatnyian képviseltették
magukat az olyan meccseken,
mint a pécsi, a dombóvári, az
iváncsai vagy a cigándi.
Számos olyan kritikát kapott a
mostani csapat, hogy a tavalyi gárda
jobb volt vagy tetszetősebben
játszott, azonban a mostaniak át
tudták lépni azt a határt, amit egy
éve nem sikerült. Ehhez pedig az
kellett, hogy a gárda és tagjai folyamatosan
talpra álljanak. Lőrincz
Bence élete legrosszabb idénye
után nyerte vissza régi formáját
és lett vezér, Varga Dominik egy
gyengébb ősz után vált meghatározóvá,
Mikler Dániel és Mészáros
Dávid felváltva éltek a kapuban
kapott bizalommal, János Norbert
és Dragóner Filip ősszel, Lőrincz
Bence és Nagy Mihály Krisztián
pedig tavasszal produkált nagy
gólsorozatot. A csapat elbírta, hogy
az élete formájában lévő Vajda
Roland súlyosan megsérült vagy,
hogy Lőrincz Bence kidőlt a szezon
végére és még lehetne sorolni a
nehézségeket is, ám a lényeg: 24
év után újra lesz kanizsai csapat
a másodosztályban. A játékosok
most megérdemelt pihenőjüket
töltik, egy hét múlva azonban már
kezdődik a felkészülés az NB II-re.
KÁLOVICS Tibor
VÍZÖNTŐ (01.21-02.19): Az ambíciójának nincs határa. Bármit könnyedén elérhet, csak akarnia kell. Ha most hozzáfog valamihez, azt szinte abba se tudja hagyni. Akár
másoknak is a segítségére lehet.
14 KANIZSA ÚJSÁG
Magával vinné telefonján a
Kanizsa Újságot?
Telefonjával beolvasva, ezzel a
kóddal is elérheti az oldalt.
A Kanizsa Újság korábbi számait elolvashatja
a Halis-könyvtár weboldalán is.
Keresse fel a kanizsaujsag.nagykar.hu oldalt.
HIRDETÉS
A 2026. június 3-i
számunkban megjelent
rejtvény megfejtése:
A LEGRÖVIDEBB IDŐ
IS MINDENRE ELÉG,
HA JÓL
FELHASZNÁLJUK.
Pályázati felhívás
Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata
pályázatot hirdet
idősügyi klubok 2026. évi működésének
támogatására
A támogatást az alábbi célokra lehet nyújtani:
a) a közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése,
b) a hagyományos közösségi kulturális értékek
átörökítése feltételeinek biztosítása,
c) az amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység
feltételeinek biztosítása.
Az igényelhető támogatás minimális összege
50.000 Ft, maximális összege 300.000 Ft.
A támogatásra rendelkezésre álló összeg 2.500.000
Ft.
Pályázó lehet minden nagykanizsai székhellyel,
telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező jogi
személyként működő idősügyi klub. Nem jogi
személyként működő idősügyi klub a támogatás
iránti pályázatát csak nagykanizsai székhellyel,
telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező jogi személy
mentorszervezet (pl. egyesület, alapítvány stb.) útján
nyújthatja be.
Pályázni kizárólag a pályáztató által kibocsátott
nyomtatványon lehet, melyet 1 példányban
teljeskörűen kitöltve, mellékleteivel együtt legkésőbb
2026. június 30. napjáig kell eljuttatni személyesen,
postai úton vagy - az elektronikus ügyintézés szabályai
szerint - elektronikus úton a következő címre:
Nagykanizsa Megyei Jogú Város Polgármesteri
Hivatala Humán Osztály (8800 Nagykanizsa,
Erzsébet tér 7. II. em., 9. ajtó), [Hivatali Kapu
elérhetőség: NKMJVPH (KRID: 564819766)]
A részletes pályázati felhívás és a nyomtatvány
megtekinthető a www.nagykanizsa.hu honlapon a
Felhívások menüpontban.
További híreinket
megtalálják a
www.kanizsamediahaz.hu
oldalon.
VERSENYTÁRGYALÁSI FELHÍVÁS
Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata
2026. július 15. (szerda) napjától folyamatosan
nyilvános versenytárgyaláson értékesíti az alábbi ingatlanát:
Hrsz. Alapterület Megnevezés Utca Bruttó kikiáltási
ár (Ft)
6576 1738 m² építési telek Nagyrác u. 2/A. 5.950.000 Ft
Részletes feltételek és kiírás megtekinthető a www.nagykanizsa.hu honlap
Befektetőknek menüpont Eladó/Bérbeadó ingatlanok almenüpontja alatt, illetve tájékoztatás
kérhető munkanapokon a 20/849-2330 vagy a 20/849-2329 telefonszámokon.
>
v
v v
v
v v
v
v v
v
v
v v
v
v
v v v v v v v v v v v v v v v
v
v
v
v
v
v
v v
v
v
v
v
v
v
v
v
v
v
v
>
> >
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
> >
>
> >
> >
>
>
>
>
1
2
MZ
S >
v
L
E
MARK BOYLE
MEGÁLLAPÍTÁSA
HÍRES
KÉMNŐ
...HÁZ,
...TESTVÉR
CLINTON
ALELNÖKE
KÖLCSÖN
HOZAMA
NAGY
LYUKÚ
SZITA
ÓKORI
RÓMAI
PÉNZ
KATONAI
SAPKA
LITER
ÜGYVIVŐ
BECÉZETT
ANNA
A FRANCIA
ELNÖK
KÉRDŐ-
SZÓCSKA
BELGIUM
AUTÓJELE
VÍZBE
HAJÍT
NÉVELŐ
NŐI NÉV
A BRÓM
VEGYJELE
JOGVITA
ALANYA
VIETNÁMI
HOLDÚJÉV
TETŐFEDŐ
ANYAG
LENGYEL
FOCISTA V.
FÖLDDEL
TAKAR
KÖLTŐI
KÖTŐSZÓ
VIGYÁZ RÁ,
FELÜGYEL
CENTIMÉTER
FOGOLY
...-ABEBA
(ETIÓPIA
FŐVÁROSA)
RUHAKELLÉK
NAGYON
RÉGI
VONZÓ
(TÁJ)
KÁBÍTÓ-
SZER
FÉLHANG!
SZOVJET
AUTÓGYÁR
BARANYAI
FALU
SZALONNÁT
FŐZŐ
ÓRIÁSKÍGYÓ
BALSZERENCSE
VONALVÉGEK!
KÍVÜL
IDŐRŐL
. . .
KÁLIUM
... GÉZA
(CSEKE
LÁSZLÓ)
FÉLÁR!
CSINOS,
ÁPOLT
PAPAGÁJ
FAJTA
RITMIKUS
NEHÉZ
DARAB!
MAGÁHOZ
HÍVATÓ
HÁZIKÓ
GYÓGYVÍZ
MÁRKA
PORTUGÁL
AUTÓJEL
LESBŐL
TÁMADÓ GYŐZELEM
BATU KÁN
NÉPE
BANDATAG!
UKK
CENTRUMA! MÁZOL ... TARDA
(TÚZOK) -RA PÁRJA ÚT FASORRAL
NŐI
MAGAZIN
MEG ...(SZÍ-
NÉSZNŐ)
HEVERŐ
EGYKOR
NÉPSZERŰ
KISAUTÓ
NITROGÉN,
ALUMÍNIUM
FÉLÚT!
DUPLANTIS
ESZKÖZE
TÁRSASÁGI
ADÓ
MAGYAR
FÉRFINÉV
C H
2 6
OLASZ
OLAJCÉG
NORVÉG
AUTÓJEL
ELEKTR.
MÁRKA
KETTŐS
BETŰ
PÁNCÉLSZEKRÉNY
(VILÁG-)
HÁLÓ
KŐMÍVES
. . .
FÉLSZ! OXIGÉN
A MÁSIK
NEMHEZ
VONZÓDÓ
VASKALAPOS
HOUSTONI
HATÁROK!
RENDEZŐ
(FERENC)
FÖLDIG
LÓG
HIRTELEN
MEGHÚZ
KOREOGRÁF.
(IMRE)
>
>
DAL
CIPEL
KÉST FEN
DÁTUMRAG
HALAK (02.20-03.20): Ha azt szeretné, hogy pozitív irányba alakuljon az érzelmi élete, akkor ne a múlt kudarcai miatt keseregjen folyton. Nézzen inkább előre, mert
a mindennapjait csak így tudja szebbé varázsolni.
REJTVÉNY 2026.06.17. 15
NAPSÜTÉS • UV VÉDELEM
UV-SZŰRŐS
SZEMÜVEGLENCSÉK
Egyfókuszú • Progresszív -40% akár
MÁRKÁS
SZEMÜVEGKERETEK
-70% akár
Több mint 30 világmárka
Az ajánlat 2026 június 1. és augusztus 31. között érvényes. Az akció más kedvezménnyel nem összevonható, készpénzre nem váltható. További részletekről érdeklődjön az üzleteinkben.
www.opticworld.hu
OPTIC WORLD NAGYKANIZSA EÖTVÖS TÉR 5. • +36 30 085 0505 • nagykanizsa@opticworld.hu
16 KANIZSA ÚJSÁG GASZTRO
PINCEPÖRKÖLT, RIBIZLIS KEVERT ÉS HÓKIFLI
A Csónakázó-tónál tartott Idősek
juniálisán idén is sikeresen szerepelt
a Palini Nyugdíjas Klub Egyesület.
Míg tavaly a II., idén I. helyezést
értek el a főzőversenyen.
A pincepörköltet 5 kg sertéslapockából
és 5 kg burgonyából Sipos
Gábor és Marosvölgyi Ferenc
nagy szakértelemmel készítette,
a hölgyek pedig süteményeket
hoztak otthonról.
2 tojássárga, 2
dl tejföl. A kiflik
forgatásához 15
dkg porcukor, 1
cs vaníliás cukor.
A diós töltelékhez:
10 dkg darált dió,
20 dkg porcukor,
1 cs vaníliás cukor,
1 dl víz.
Elkészítése:
Az egészet összegyúrjuk és fél
órát pihentetjük. A töltelékhez
keverjük össze a darált diót a cukorral,
és főzzük addig, míg ragacsos
masszát nem kapunk. A tésztát
gyúrjuk át megint, nyújtsuk ki
vékonyra, és pogácsaszaggatóval
szaggassunk belőle egyforma
korongokat. Tegyünk minden korongra
1-1 kanál tölteléket, majd
tekerjük fel szorosan és formázzunk
mindegyikből kifli alakot.
180°-ra előmelegített sütőben,
20 perc alatt készre sütjük. A kifliket
még melegen forgassuk meg
a porcukorban.
BAKONYI Erzsébet
Elkészítése:
A hozzávalókból pörköltet
készítünk, és amikor már majdnem
teljesen megfől a hús, akkor
tegyük bele a felkockázott
burgonyát. A végén öntsük
bele a vörösbort és jól keverjük
el. Pár perc után lehet tálalni.
A ribizlis kevert hozzávalói:
2 bögre liszt, 1 bögre cukor, fél
bögre tej és olaj, 3 tojás, 2 cs
vaníliás cukor, 1 sütőpor, pici
só.
Elkészítése:
A cukrot a tojással, pici sóval,
vaníliás cukorral világosra felverjük.
A többi hozzávalót beletesszük,
és további 3 percig
simára keverjük. Sütőpapíros
tepsibe öntjük, vastagon megszórjuk
ribizlivel, és 180 fokra
előmelegített sütőben 30 percig
sütjük. A tetejét porcukorral
meghintjük.
A hókifli hozzávalói:
40 dkg liszt, só, 2 ek porcukor,
1 cs porélesztő, 20 dkg
sütőmargarin, 1 ek házi zsír,
A pincepörkölt hozzávalói 4 főre:
1 kg sertéslapocka, 20 dkg füstölt
szalonna, 1 szál kolbász, 2-3 fej
vöröshagyma, 4-5 gr fokhagyma,
1-2 db zöldpaprika, 2-3 db paradicsom,
disznózsír, 2 dl vörösbor,
1 kg burgonya, ízlés szerint
őrölt piros paprika, fekete bors,
köménymag, majoránna, csípős
piros arany és só.
8800 Nagykanizsa
Erzsébet tér 21.
Nyári, hosszabbított nyitvatartással,
új ajándéktárgyakkal
és szeretettel várunk irodánkba!
NYITVATARTÁSUNK:
Hétfőtől péntekig: 8:00-18:00
szombaton: 8:30-13:30
vasárnap: 8:30-11:30