* Adobe Reader letöltése (PDF fájlokhoz)
| Normál nézet Megnyitás |
| Kanizsa 2026. június 17. 12. szám Cím: Kanizsa Alcím: Lokálpatrióta Hetilap Megjelenés: Hetenként: 1989-től ISSN: 0865-3879 A 97. Ünnepi Könyvhét nagykanizsai programjain a helyi és a városhoz kötődő szerzők kerültek reflektorfénybe: a könyvbemutatók és író-olvasó találkozók ismét bizonyították, hogy Nagykanizsa gazdag irodalmi és kulturális értékekkel járul hozzá a magyar könyves élethez. A rendezvénysorozat a könyvek mellett az alkotók és az olvasók találkozásának ünnepe is volt. ÁSÓ, KAPA, GEREBLYE 163. NAGYKANIZSA ÉS TÉRSÉGÉNEK LAPJA XXXVIII. ÉVFOLYAM 12. SZÁM 2026. JÚNIUS 17. CIVILEK további részletek a 11. oldalon Következő számunk 2026. július 1-én jelenik meg. Tetvek, lisztharmat, rozsdásodás – mindezek ellen védeni kell a rózsákat, már persze, ha azt szeretnénk, hogy szeretett növényünk gyönyörűen virágozzon. Rovatunk tanácsadója mindemellett úgy fogalmazott: ahogy az egészséges, erős embernek, úgy a rózsának is kell a vitamin. A megszállottság nem sokáig lesz elég a méhészkedéshez – mondta Somogyi Gyula a Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület elnöke. 10. oldal Marczin Jenőné a bajcsai városrész közösségi és kulturális életének egyik meghatározó, elhivatott alakja. Több mint egy évtizede kiemelkedő tagja a Bajcsai Kulturális Egyesületnek. ÉRDEKES EMBEREK 124. KÉSZÜLHET AZ EB-RE Bekerült az ifjúsági magyar válogatott keretébe Pirbus-Gróf Nóra, a Nagykanizsai Judo Klub-Röntgen Kanizsa sportolója. Nagykanizsa fejlődésének egyik kulcsa a stabil és versenyképes vállalkozói szféra – hangzott el a programon. VÁLLALKOZÓI FÓRUM 8-9. OLDAL 12. OLDAL 3. OLDAL KÖNYVEK ÉS ALKOTÓK ÜNNEPE IMPRESSZUM: KANIZSA LOKÁLPATRIÓTA HETILAP Felelős szerkesztő: Tar Mihály • MEGJELENIK KÉTHETENTE Kiadja a Kanizsa Médiaház Nonprofit Kft. • Felelős kiadó: Tar Mihály ügyvezető • Tördelés: Molnár Dóra Kiadó és szerkesztőség: 8800 Nagykanizsa, Sugár út 8., telefon: 93/787-050 • Reklám-marketing: Fülöp Réka 20/297-96-57 Terjesztési információ: 93/787-050 • Megjelenik: 8.000 példányban • ISSN 0865-3879. 2 KANIZSA ÚJSÁG AKTUÁLIS … és meleg az idő. Az ember strandra jár… ezt a dalt szinte mindenki tudja. A szövege és a dallama ugyan nem része a nagy magyar zeneművészeti alkotásoknak, de az első sorokat szinte mindenki fújja, egészen odáig, hogy „Bambi is kapható”. Ez eddig rendben van, de most jön csak a neheze. A szülőknek és nem utolsósorban a nagyszülőknek jönnek a kemény hónapok. Nem elég, hogy várhatóan meleg lesz, de a gyerekek is, akiknek eddig adott volt a napirendjük, felszabadulnak az iskolába járás napi kötelezettsége alól. Nagyjából tíz hét, vagyis tízszer öt munkanap az az időszak, amikor a kisfiúk, kislányok, de sokszor még a nagyobbak is igénylik a családjuk társaságát. Mindezt persze úgy, hogy a szülők közben kénytelenek bejárni a munkahelyükre. A szerencsésebbek egy-két hetet össze is tudnak hozni, amikor elmennek nyaralni. Ez azonban már erőteljesen pénztárca kérdése. Nem könnyű mindezt összehozni akkor, amikor egy apartmanban töltött hét étkezéssel együtt könnyedén belefut félmillió forintba. És ekkor még az sem biztos, hogy apa sült hekkje, hozzá a söre, a gyerekek lángosa, palacsintája és fagyija benne van ebben a keretben. Szóval, lesznek itt megint kemény napok. Kicsit könnyíthet a helyzeten, ha elérhető távolságon belül – vagy akár azon kívül – vannak nagyszülők. Persze a mai világban a nagyszülők esetében sincs semmi garancia arra, hogy nem kell bejárniuk dolgozni. Manapság már a nagymamaság és a nagypapaság nem egyenlő a nyugdíjas élet ráérősségével. Sokan vannak – azaz sokan vagyunk –, akik jó pár unokával a hátunk mögött is dolgozunk. Ilyenkor jönnek persze az egyezkedések: ki és mikor ér rá, ki és mikor megy szabadságra. Szerencsés esetben minden összeáll, kevésbé szerencsés esetben folytatódik a fejtörés, és jön az ötlet: akkor legyen tábor! Itt pedig kezdődik az anyagiakkal kapcsolatos fejtörés elölről: milyen tábor, hol és meddig, nem utolsósorban pedig mennyiért. Nem ragozom tovább! Tudják, mit? Örüljünk, hogy végre itt a nyár! TAR Mihály HA VÉGRE ITT A NYÁR POLITIKAILAG KEMÉNY NYARUNK LESZ A Fidesz–KDNP választási veresége után mindössze két hónappal járunk. Ha ezt tudatosítjuk magunkban, akkor döbbenünk rá igazán, hogy a közélet jócskán ad témát, akár helyben, akár országosan. Az új kormány megalakulása óta olyan tempóban hasít, mintha soha le nem merülő akkumulátorok működtetnék. Ezt már a „Duracell-nyulak” sem tudnák követni, olyan a tempó. A Tisza frakciója sem tétlenkedik, a képviselők a szabadidejüket sem sajnálva járják a körzeteiket. A közösségi oldalakat figyelve látszik, hogy nem állnak meg. Függetlenül a beosztásuktól, a miniszterek, államtitkárok, de még a házelnök asszony is a választók között tölti az idejét. Szűkebb környezetünkben a Zala 03 választókerület képviselője, Lovkó Csaba is erről számolt be a Kibeszélőben. Elmondása szerint kis híján már az összes településen járt, találkozott a polgármesterekkel, egyeztetett a helyiekkel. Gyűjti ő is, és a többiek is a témákat, velük együtt pedig a feladatokat. Persze ettől még nem lesz jobb senkinek a helyzete, de legalább a remény megvan arra, hogy a dolgok változhatnak. A kormányoldal mellett az ellenzék is kezd felébredni, ha nem is százéves, de legalább kéthónapos Csipkerózsika-álmából. A „nagyobbik” ellenzéki erő, a Fidesz meg is tartotta első kongresszusát. Aki nézte – nem volt könnyű szórakozás –, az tudhatja, hogy egyik szónok a másik után próbálta a saját szemszögéből megmagyarázni, mi történt. Hát, kedves Olvasóm, ezek a magyarázatok jó néhány esetben azt jelezték, hogy abban a bizonyos üvegtoronyban még komoly bajok lehetnek, ahol Csipkerózsika felébredt. Mintha nemcsak ezt a két hónapot, hanem az azt megelőző tizenhat évet is átaludta volna. Az látszott, hogy retorikáját tekintve sok minden változatlan maradt több, a párt életében korábban meghatározó politikus fejében. Maradt Brüsszel, egészen pontosan most már nem a brüs�- szeli bürokraták, hanem Brüs�- szel bábjai szófordulat került elő. Semmit sem változott az ukrános narratíva sem. Ugyan senkit sem vittek a frontra, minket sem akarnak megtámadni, sőt, sikerült megegyezni a kárpátaljai magyarok helyzetének javításáról is, de ezek a tények mintha mindenkit zavartak volna. A konteóvilág mélyen rögzült, már annyira mélyen, hogy a valóságot felülírva képes egy másik, nem létező világot igaznak gondolni. Ettől persze még nem lesz igaz, legfeljebb a fejekben, de ezen akár túl is ugorhatunk. Továbbra is fenyegeti az országot a migrációs válság, és nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a kerítést állandóan megbontják a határon illegálisan bejutni szándékozók. Ilyen előzmények után is sikeres volt a kongresszus – legalábbis a résztvevők szerint, akik a valódi kritikát tartalmazó felszólalásokkal nemigen foglalkoztak. Persze az is hozzátartozik, hogy ezek a kritikák sem neveztek meg valódi felelősöket. Utaltak ugyan az egyeseknél felhalmozódott, nehezen magyarázható vagyonokra, a korrupció legmagasabb szintekig érő jelenlétére, de odáig senki sem jutott el, hogy bárkinek a nevét is kimondja. Enélkül pedig megtisztulni nem lesz könnyű, mint ahogy az új alelnökök sem jelentenek előzetesen garanciát arra, hogy komoly változás következhet a pártban és a tagság szemléletében. Kívülállóként persze könnyű bekiabálni a pályára, de azt azért ne felejtsük el, hogy az április 12. előtt pályán lévők juttatták az országot oda, ahol most tart. Felállt a kongresszuson a 28 fős elnökség is, amelyről hamar kiderült, hogy valójában csak 27 fős, mert olyan jelöltet is megválasztottak, aki megyei elnöki tisztségénél fogva eleve tagja volt a testületnek. Külön is szavaztak róla, így aztán ő lett a vezetőség legbiztosabb tagja, hiszen kétszeresen is sikerült bebiztosítania a helyét. Jut eszembe! Egymás után érkeztek ABC-sorrendben a felszólalók a megyékből, egészen a veszprémi hozzászólóig, majd itt megszakadt a sor. Zalából senki sem kapott szót. Valószínűleg kritikát nem akartak megfogalmazni az oda delegált párttagok, mást pedig talán inkább nem kívántak hozzátenni. Itt derült ki az is, hogy a Fidesz Zalában új elnököt választott. Valószínűleg már a váltás jegyében sikerült Cseresnyés Pétert, aki áprilisban kemény vereséget szenvedett, ismét fontos pozícióba emelni. A volt képviselőről úgy gondolták, hogy majd segíti a megtisztuló és szemléletváltó új irány kialakítását és végrehajtását. Ilyenkor szokták mondani, hogy a Fidesz eddigi hegemóniája ellen küzdőknek elegendő egy kávét kérniük, és jókat szórakozniuk a parlamenti közvetítéseken. TAR Mihály illusztráció KÖZÉLET 2026.06.17. 3 Az önkormányzat és a helyi vállalkozók közötti kapcsolattartás segítése érdekében már második alkalommal szervezett a városvezetés vállalkozói fórumot. A Hevesi Sándor Művelődési Központban megrendezett esemény kiváló lehetőséget teremtett a közvetlen, kötetlen eszmecserére. gazdasági folyamatait, valamint a fejlődés előtt álló lehetőségeket és kihívásokat. – Nagyon sok rejtett tartalék van a városban, a vállalkozói körben, és sokszor nem is tudnak egymásról, hogy akár beszállítói kapcsolatokkal, akár pusztán üzletileg támogatva egymást, milyen bázison ül tulajdonképpen ez a gazdasági kör. Nem utolsó sorban gondoljuk azt, hogy amikor ez a kohézió megvan a vállalkozók és az önkormányzat között, valamint a vállalkozók és vállalkozók között, az önmagában egy annyira erős alapot tud biztosítani egy városban működő gazdasági szervezet vagy szervezetek számára, hogy arra lehet igazán jól építeni – emelte ki Peszleg Attila. Az önkormányzat meghívását számos vállalkozás képviselője elfogadta. A Morgens Design egyik vezetője fontosnak és jó lehetőségnek találja ezen találkozási pontot. – Mi alapvetően a szállodaiparnak fejlesztünk és biztosítunk, mondjuk úgy, tanácsadói szolgáltatást a digitális marketing és értékesítés területén. Kettő nagy csapatunk van: a szoftverfejlesztési és a tanácsadói csapat. Jelenleg 53 fővel dolgozunk szin- Nagykanizsa polgármestere nyitotta meg a második vállalkozói fórumot. Horváth Jácint köszöntőjében kiemelte: Nagykanizsa fejlődésének egyik kulcsa a stabil és versenyképes vállalkozói szféra. Hangsúlyozta, hogy a városvezetés kiemelt figyelmet fordít a gazdasági szereplőkkel való partnerség erősítésére, amely a kormányváltás nyomán új lendületet is kaphat. – Szeretnénk rendszeresen egyeztetni az éppen aktuális dolgokról a vállalkozásokkal. A kanizsai vállalkozások jelentős részét szeretnénk bevonni abba a folyamatba, ami az együttműködésről, a fejlődésről, a fejlesztésekről szól. A mai nap is egy ilyen alkalom. Szeretnénk egyrészt folyamatosan hallani és érezni azt, hogy mire van szüksége a kanizsai vállalkozásoknak, hogy látják a jelenlegi helyzetüket, másrészről, hogy mi mint önkormányzat, hogyan tudunk ehhez hozzájárulni – hangsúlyozta a városvezető. Peszleg Attila, a polgármesteri hivatal gazdasági tanácsadója gazdasági helyzetképet adott Nagykanizsa jelenlegi állapotáról. A szakember adatokkal és elemzésekkel szemléltette a város KANIZSAI VÁLLALKOZÓK A JÖVŐRŐL te az egész országban, viszonylag nagyobb szállodáknak, és most már a határon túl is vannak partnereink – mondta Katona Zoltán. A fórumon több vállalkozásvezető is előadást tartott, majd a program végén a résztvevők kötetlen beszélgetés részeként folytathatták az eszmecserét. RÁDI Hajnalka KOS (03.21-04.20): Nem mindig az a legkifizetődőbb megoldás, ha elnéző és nagyvonalú azokkal az ismerőseivel szemben, akikben már csalódott egyszer. Nélkülözze egy ideig a társaságukat. 4 KANIZSA ÚJSÁG EZ TÖRTÉNT VARÁZSHÁZIKÓ Két millió forintot nyert a Palini Tagóvoda, hiszen a nevelési intézmény a Varázsházikó pályázaton nemrég első helyezést ért el. A programon egy kis építménnyel vettek részt, amelynek elkészítésekor az újrahasznosítás, a zöldítés került előtérbe. Az intézmény Örökös Zöld Óvoda, ezáltal a környezettudatosság, az újrahasznosítás évek óta fontos szerepet tölt be a mindennapjaikban. A gyűjtő munkába a szülőket is bevonták, az óvodapedagógusok mellett a kiscsoportosoktól a nagycsoportosokig, összesen kilencen gyermek vett részt az elkészítésben. A nyeremény felhasználására már VÁROSI TANÉVZÁRÓ A tanév végéhez közeledve ismét a legkiválóbb diákokat ünnepelte a város. A Medgyaszay Házban rendezett eseményen, azok a tanulók és pedagógusok vehettek át elismerést, akik az idei tanévben kiemelkedő eredményeket értek el. A díjátadón a tehetséget, a kitartást és az egész éves munkát ismerték el a tanulmányi, szakmai, művészeti és sportversenyeken kiemelkedő eredményt elérő diákok, valamint felkészítő pedagógusaik köszöntésével. Az ünnepségen hangsúlyozták: a tehetség mellett sok esetben hosszú hónapok kitartó munkája és felkészülése áll. Az elismerések átadásával a város köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik példát mutatnak társaiknak tudásukkal, közösségi szerepvállalásukkal és elkötelezettségükkel. FŐHAJTÁS Lovrencsics Lajosra, a városvédők alapítójára és egykori oszlopos, ikonikus tagjára emlékezett a nagykanizsai szervezet. A korábbi bankigazgató 95. születésnapjára szervezték a megemlékezést. A jeles alkalommal tisztelői fejet hajtottak munkássága előtt, és megkoszorúzták a Kossuth tér 6. szám alatti emléktáblát, amely mai napig jelzi, a jeles lokálpatrióta hol élt és dolgozott évtizedeken keresztül. Horváth Gábor, a nagykanizsai szervezet alelnöke emlékeztetett arra, hogy a 2005-ben elhunyt alapító, az egyesület első elnöke, városunk díszpolgára, a Podmaniczky-díjjal is kitüntetett, fáradhatatlan és elkötelezett lokálpatrióta emlékét a városban több épített emlék is őrzi, amelyre nem árt felhívni az utókor figyelmét. Így például az aradi vértanúk terétől kezdve, a Szentháromság most sok ötlet van, elsősorban az udvar fejlesztését tervezik. szobor felújításán át, a Deák téri országzászló, vagy a Turul madár visszahelyezése. BIKA (04.21-05.21): A csillagok azt ígérik, most könnyen rátalálhat a nagy Ő-re, ha egy kicsit változtat a szeszélyes viselkedésén. Ne ragaszkodjon görcsösen a régi szokásaihoz, inkább újuljon meg minden téren. EZ TÖRTÉNT 2026.06.17. 5 ÚJ UDVARTÁBLÁK Sétára invitálta a Tarnóczky Attila Asztaltársaság az egykori helytörténész tisztelőit, a munkája iránt érdeklődőket. Apropója is volt a találkozónak, hiszen az érdeklődők megtekinthették azokat az eltűnt, de már újra látható udvartáblákat, melyek kihelyezése egykoron Tarnóczky Attila nevéhez fűződött. A múzeum udvara mögött lévő patkófalnál gyülekeztek a résztvevők, nem véletlenül, hiszen egykor a fal létrehozásának ötlete is tőle származott – emlékeztetett Czupi Gyula nyugdíjas könyvtárigazgató. Mint fogalmazott: a néhai lokálpatrióta emlékének megőrzésében fontos, hogy ne csak beszéljünk róla, hanem az általa megvalósított kezdeményezéseket őrizzük meg a városban. A városrehabilitáció során több helyen eltűntek az udvarokat jelölő fém táblák, ezek pótlásán IDŐSEK JUNIÁLISA Igazi zsibongás, jókedv árasztotta el nemrég a Csónakázó-tó melletti Zöldtábor területét. Az idősügyi klubok csapatai játszottak, vetélkedtek, és természetesen főzőtudományukat is megmutatták az önkormányzat által második alkalommal megrendezett idősek juniálisán. A csapatoknak különféle állomásokon kellett végig haladni volt, ahol az ügyességükre volt szükség, de szellemi megpróbáltatás is szerepelt a programban. dolgozott a társaság. Összesen kilenc táblát kellett pótolni, ezek a három téglából álló sorozatok nem sokkal Tarnóczky Attila születésnapja előtt készültek el. A szabad választások utáni első nagykanizsai parlamenti képviselő, lokálpatrióta most lenne 81 éves. IKREK (05.22-06.21): Ne harcoljon folyton önmagával. Engedje el a gondját, baját és keresse fel az élményekben gazdagító rendezvényeket, találkozókat. Erre is lesz lehetősége egész nyáron a városban. 6 KANIZSA ÚJSÁG KULTÚRA MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA JÚNIUS 20. Huszadik alkalommal várja az érdeklődőket a hétvégén a Múzeumok éjszakája. Az est központi témája „Éjszaka a rómaiak között”, amely kapcsolódik a Thúry György Múzeum legújabb kiállításához. Tárlatvezetés, hagyományos és külső programok is várják mindazokat, akik egy igazán izgalmas és érdekes estén szeretnének részt venni. A program részleteiről sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők. Mint azt Horváth Jácint polgármester elmondta: késő délutántól egészen éjfélig nagyon sok helyen várják a látogatókat a helyi múzeum munkatársai. – Ehhez külön öröm, hogy csatlakozik több intézményünk is, mint a Halis István Városi Könyvtár, a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat, és a Polgármesteri Hivatal is többek között. Hiszen itt is a hagyományos „Fogház túrát” megrendezzük, és erre lehet majd a múzeum udvarán jelentkezni – hangsúlyozta a városvezető. Horváth Jácint figyelmeztetett: erre a programra – mely több turnusban indul – érdemes időben jelentkezni, hiszen a tapasztalatok alapján hamar betelik a résztvevők létszáma, a kiállítás a hétköznapokban pedig nem látogatható. Száraz Csilla, a múzeum igazgatója a részletekről adott tájékoztatást. A Fő út 5. szám alatti intézményben és annak udvarán igazi programkavalkád lesz. Kurátori tárlatvezetést, színpadi programokat is kínálnak. – A központi téma „Éjszaka a rómaiak között”. A múzeumban nem rég nyitottuk meg azt a kiállítást, mely a római kori emlékeket mutatja be. És ehhez kapcsolódóan lesznek az egész éjszaka folyamán programok. Az éj műtárgya római kori pénzek, ezek között aranypénzek is láthatóak lesznek, a híres Grünhut Alfréd féle gyűjteményből, úgyhogy csak ezért is érdemes ellátogatni a múzeumba – fogalmazott Száraz Csilla. Lesznek külső helyszínek is, a Fogház túra mellett egy új helyszín, a Jókai utcában található nyitott műterem lesz. A Kincskereső kalandtúra sem marad el, de kvíz és totó is várja a gyerekeket, felnőtteket egyaránt. Érdemes lesz játszani, hiszen a támogatóknak köszönhetően értékes nyeremények várják a résztvevőket. VINCZE Adél RÁK (06.22-07.22): A kudarcos múltra nem lehet jövőt építeni. Lépjen ki a nagyvilágba, ha magányosnak érzi magát. Ha az útszéli pocsolyában meglátja a megcsillanó kék eget, akkor már jó úton jár. MŰVÉSZET 2026.06.17. 7 A LUDVIG MŰVÉSZTELEP HATÁSA KORSZAKOKRA, KÉPI VILÁGOKRA RÉGI VÁGYAM VOLT IDE ELJUTNI Gasztonyi Kálmán festőművész második alkalommal vesz részt a művésztelepen. Az alkotásaival Európát járt, és festőiskolákkal rendelkező művészt több tényező késztette a visszatérésre. Régi vágyam volt ide eljutni, és nagyon örültem, amikor Zoli és Klári meghívott minket a feleségemmel, Gasztonyi-Halász Vera festőművésszel. Komoly presztízse van ennek a művésztelepnek, ide eljutni csak meghívásos alapon lehet. A Zoli azt mondta, néha kell vért frissíteni, néha meg kell hívni egy-egy új művészt is, akik másfajta látásmóddal rendelkeznek, mint a többiek. A feleségem és én is inkább a hagyományosabb, realistább irányzatokat képviseljük, ezért úgymond színesítve a festő közösséget. Először egy kicsit furcsa is volt, mert kilógtunk a sorból, de aztán nagyon hamar integrálódtunk a társaságba. Befogadtak minket, természetesen sok festőt régebb óta ismertem más kiállításokról, vagy kollegiális viszonyban voltunk. Nagy öröm itt lenni, nagyon el vagyunk kényeztetve, elénk rakják az ételt, tényleg csak festeni, alkotni kell. Óriási élmény, hogy más országokból érkezőkkel is találkozhatunk. Amellett, hogy sokat festünk, számunkra ez a legnagyobb pihenés ebben az évben. Olyan inspiráló a környezet, pont azért, mert sokan vagyunk, és mindenki egy kicsit másképp fest. Úgy látom, kölcsönösen hatunk egymásra. Én is próbálok egy picit lazábban, jobban absztrahált képeket festeni, mindenképpen elkezdődhet itt egy újabb korszak. Borzasztó nagy lehetőségeket ad az olajfestészet, elképesztő sokféleképpen lehet használni. Nagyon szeretem a szakrális témát, mindig útkeresőnek aposztrofálom magam, ugyanakkor a képeim jelentős része valami módon kapcsolódik a Bibliához, akár az Ó- és az Újtestamentumhoz. A modernizmus teljesen kiirtotta ezt a vonalat, ma már nem nagyon divat szakrális képeket festeni. Én most úgy érzem, lázadóbb vagyok, hogy ezt a nem közkedvelt témát mégis visszahoztam és ami valóban az útkeresésemet segíti. Ennek a témának az esztétikája is foglalkoztat, a régi öltözetek, a viseletek. A Bibliában benne van minden, amit az emberről tudnunk kell, a szeretet, a hit, az ármány, a gyűlölet, a megbocsátás, az elfogadás, amit a mai nyelven is meg lehet fogalmazni úgy, hogy az korszerű legyen. PROVANCE, ROVINJ ÉS KENDLIMAJOR Győrfi András a Ludvig Művésztelep alapító tagja egy családi esemény miatt tavaly nem tudott eljönni Kendlimajorba, és egy kicsit el is fáradt a művésztelepezéstől – mondja, de egy év kihagyása után már hiányzott neki. Háromlaki életet élnek a feleségével Budapesten, Pécsváradon, illetve Rovinjban laknak. Hogy mit jelent számára Rovinj, a tenger, és mit visznek el magukkal Zala zöldjéből, arra így válaszolt: Ez talán életem legjobb tábora- jelentette ki elöljáróban. Édesapám mindig arra vágyott, hogy a tengerparton élhessen, de nem adatott meg neki. Én 14 éve kaptam lehetőséget egy helyi embertől, hogy béreljek ott egy galériát és dolgozzak ott egy nyáron. Egy idő után azonban úgy döntöttem, veszünk egy kis lakást, egy galéria helyet, és életvitelszerűen éljük ott az életünket. De Rovinjnak két történelmi hagyománya is van. Ha belegondolok, hogy a provance-i francia festők Párizsból elköltözve egy új kolóniát hoztak létre, és ma arról beszélünk, hogy Provance-ban milyen nagyságok éltek! Ez az egyik cél, hogy a tengerközelség, az életmódváltás, a nagyvárosi életből való elszakadás teljesen más képi világot hozott nekik, és talán nekem is. A másik pedig, hogy Rovinj nemcsak egy város a horvát tengerparton, hanem Rovinj volt a jugoszláv művészeti élet központja. Olyan volt, mint a ’60-as években Szentendre a magyar képzőművészetben. Ez a délszláv háború következtében megszakadt, a szerbek elmenekültek, helyette jöttek a külföldiek és én, mint magyar ott vagyok. Hogy mit visz el Zala, Kendlimajor zöldjéből a tengerre Győrfi András? Kézenfekvő a válasz: A szeretetet, a barátságot, azokat az élményeket, történeteket viszem fel a képeimre, amiket itt hallok. A rovinj-i barátságért nagyon meg kell küzdeni. A horvát nem egy külföldit szerető nép, nem egy vendéglátó, szolgáló nép, ez a kalóz népek sajátsága. Ott barátokat szerezni kemény dolog, sok évembe telt, hogy elfogadják azt, hogy magyar vagyok, de sikerült. Lassan már ott több barátom van, mint Magyarországon. A nyár ott a boldogságról, a napfényről szól. Én nem vagyok témafestő, de most balatoni témákat vettem elő a budapesti Pintér Galéria és Aukciósház balatonfüredi Vaszary Villában megrendezésre kerülő aukciós kiállítására. BAKONYI Erzsébet A 34. Ludvig Nemzetközi Művésztelep Lét-lelet című kiállításának ünnepélyes megnyitójával megkezdte munkáját Kendlimajorban a művésztelep. A Magyar Plakát Házban 37 ország kortárs művészete, 66 festmény és 5 szobor látható a nyár végéig. ÉRDEKES EMBEREK, ÉRDEKES TÖRTÉNETEK 124. OROSZLÁN (07.23-08.23): Az a legfontosabb, ha meg van elégedve önmagával. Nem kell mindig a külvilág elismerésére figyelni, várni. Csak tegye a dolgát továbbra is pontosan és hibátlanul. 8 KANIZSA ÚJSÁG ÉRDEKES A Város Napja alkalmából a közgyűlés Marczin Jenőné részére Bajcsa városrész kulturális életének érdekében végzett lelkiismeretes, önzetlen munkája elismeréséért a „Nagykanizsa Megyei Jogú Város Címere” kitüntető címet adományozta. BAJCSA, MÉLTÁN LEHET BÜSZKE Marczin Jenőné a bajcsai városrész közösségi és kulturális életének egyik meghatározó, elhivatott alakja. Több mint egy évtizede, 2013 óta kiemelkedő tagja a Bajcsai Kulturális Egyesületnek, ahol szervező munkájával, vezetői szerepvállalásával és pénztárosi tevékenységével egyaránt hozzájárul a közösség sikeres működéséhez. A Rezedák Hagyományőrző Dalkör vezetőjeként szívügyének tekinti a népi hagyományok és a zalai népdalkincsek ápolását és továbbadását, rendszeresen szervezve népzenei találkozókat és kulturális eseményeket. A Bajcsai Nyugdíjas Klub élén az idősebb generáció számára teremt aktív, tartalmas közösségi életet. Elkötelezett közösségszervezőként aktív szerepet vállal a helyi lakosság összekovácsolásában. Sokoldalú áldozatos munkájával, emberségével és közösségépítő erejével jelentős mértékben hozzájárul Bajcsa összetartó értékőrző közösségének erősítéséhez. Marczin Jenőné Gyöngyivel a bajcsai kultúrházban beszélgettünk, amelynek bejáratánál a dalkör régebbi öltözékét viselő báb hívja fel a figyelmet, míg a falon díszoklevelek, serlegek jelzik a népzenei versenyeken, a KÓTA népzenei gála minősítésen elnyert Aranypáva nagydíjakat. A napokban ünnepelték a dalkör 15 éves jubileumát, a hétvégén pedig a város önkormányzata által a Csónakázó-tónál szervezett juniálisra karaokéval készülnek. – Meglepődtem, amikor megtudtam, hogy én is kitüntetést kapok. Azzal tisztában voltam, hogy a Város Napján átadott díjak jelentősek, azoknak súlya van, nekem pedig semmiféle végzettségem nincs ahhoz, hogy a környezetemet így felkaroljam – jegyezte meg szerényen. – Művelődésszervező sem vagyok, de szeretek itt élni, ide születtem. Amikor régebben megalakult a kulturális egyesület és elindították a dalkört, a nyugdíjas klubot, nagyon megörültem neki, hogy végre kezdetét vette valami Bajcsán. A buszon is gratuláltak, és megjegyezték, csakhogy eszébe jutott valakinek, hogy te men�- nyit dolgoztál ebben a 15 évben. Valahogy akkor éreztem igazán azt, hogy tényleg megérdemlem, amit kaptam. Ehhez azonban nemcsak én kellettem, hanem kellett a férjem, a családom, és mindazok az emberek, akik ugyanúgy érezték, hogy Bajcsáért tenni kell valamit. Megvan az a kemény mag, akiknek ha szólók, mindig jönnek és segítenek. Igen, köszönöm, hogy megadták nekem ezt az elismerést. GYERMEKKORBÓL HOZOTT TENNI AKARÁS – Apukámtól örököltem ezt a tenni akarást, ő volt a TSZ, egyben a tanácselnök is a faluban. Nap mint nap láttam, ahogy a faluért dolgozott, küzdött, és ez ösztönösen nyomot hagyott bennem. Összetartó közösség élt az utcánkban, talán az ilyen érzelmű emberekkel lehetett úgymond ezt a munkát elindítani. Régen az volt a szokás, hogy az idősek kiültek a ház elé a padra beszélgetni. Mi fiatalok pedig, amikor otthon voltunk a gyerekekkel GYES-en, ugyanúgy kimentünk. Nyáron, ha mások este 9-kor éjszakai műszakba indultak dolgozni, megkérdeztük tőlük hova mennek, és este 11-kor még azokkal is találkoztunk, akik az utolsó busszal jöttek haza a munkából. Nagyon A KULTURÁLIS ÉLETÉRE SZŰZ (08.24-09.23): Ha továbbra sem szűnnek meg a konfliktusok, a nézeteltérések a munkahelyén, akkor ideje lesz munkahelyet változtatnia. Ha másképp nem megy, vegyen egy mély lélegzetet, és kezdjen valamilyen vállalkozásba. ÉRDEKES 2026.06.17. 9 jó, megnyugtató érzés, amikor barátságban él együtt egy társaság. Az emberek nem házasodtak be másik falvakból, inkább itt találták meg a párjukat. Nagyon sok a Pintér, a Farkas vezetéknevű. Szinte a fél falu rokona egymásnak, igaz, most már vegyes a kép, sok az eladó ház. Az idősek kihalnak, a fiatalok meg oda költöznek, ahol éppen munkát találnak, és már nem jönnek vissza. Az már megnyugtató, ha az egyik gyerek itthon marad. Szerencsére jönnek a fiatalok, veszik a házakat. A mi utcánkban is van két új család, akik már jól beilleszkedtek, látom rajtuk, szeretnek kommunikálni. És a harmadik is megvásárolta már a házát. A dalkör egykori vezetője, egy idősebb tanárnő Gyöngyit választotta ki utódjául. Ő megörült a felkérésnek, hiszen szeretett énekelni, imádta a népdalokat meg a magyar nótát. Megtiszteltetésnek érezte, hogy egy tanárnő éppen őneki szólt. A többiek is elfogadták, így ő lett a vezető. Miután lett egy énektanárnőjük is Németh Renáta személyében, mindjárt jobban ment a dalolás, és meg tudták mutatni, ők is tudnak szépen énekelni. Amikor az egyesület a szárnya alá vette őket, mint ernyőszervezetet, már lehetett pályázni, fellépő ruhákat varratni, mert addig csak kéregettek. Meghívták őket más rendezvényekre is, és ez a mai napig így megy. – Természetesen nagyon sok a dalkör a környéken, mindenkit nem tudunk egyszerre fogadni, hiszen anyagi vonzata is van, a vendéget pedig illik megkínálni. Ha vinni kell autóval a társaságot, a férjemre mindig számíthatok, ugyanúgy azokra is, akiknek van autójuk a csoportban. Ez úgy magától adódik. A nyugdíjas klub esetében is megint azt mondták, hogy Gyöngyi akkor legyél te a vezetője. Ennyi emberrel már azért kicsit nehezebb lesz, gondoltam, de megpróbáltam. Az Idősügyi Tanácsból számíthattam a tapasztalatokkal rendelkező Balogh István és Karosi Lászlóné segítségére. Öröm volt érezni, hogy mellém álltak ők is. A tagoknak elmondtam, addig csinálom, amíg látom, hogy van értelme. Ha azt tapasztalom, hogy nem tartanak rá igényt, akkor fölöslegesen nem fogok dolgozni, telefonálgatni, utakat szervezni. Az elmúlt években sokat kirándultunk, hegyre mentünk, főztünk, jól éreztük magunkat. Nemcsak a régi, megszokott társaság jön segíteni egy-egy alkalommal, a fiatalság is bejelentkezett hozzánk. Fontosnak tartották, hogy megismerjék egymást, őnekik is legyen rendezvényük az egyesületen belül. Az elnökünk kiskanizsai, és én lettem az egyesület pénztárosa. Se szeri, se száma a fellépéseiknek. Vidámsággal telt a szüreti mulatság, a farsang, a májusfa kitáncolás, a családi nap és még lehetne sorolni azt a számtalan rendezvényt, amelyekre nemcsak a helyi lakosokat, hanem a szomszédos települések csoportjait is meghívják. Énekeltek náluk a miklósfai Szirének, a Tüttő János Nótaklub, a galamboki dalkör és megszólaltak a Pacsirták is. Most már fellépőket is tudnak hívni, akik még felejthetetlenebbé teszik a bajcsai délutánokat – jegyezte meg elégedetten Gyöngyi. RÓKAMESE FELNŐTTEKNEK, GYEREKEKNEK – A szervezés ugyanolyan nehéz Bajcsán, mint más falvakban – vetette közbe, mert a Covid-járvány egy nagyon nagy megtorpanást okozott. Úgy látom, a fiatalabb nyugdíjas generáció meg úgy van vele, hogy ők nem akarnak nagy létszámú csoporthoz csatlakozni, hanem 3 család összeáll, és úgy mennek el valamerre. Voltunk fürödni Csisztapusztán, Igalban, legjobban a zalakarosi fürdőt imádjuk, mert ott minden van. A pályázati lehetőséget kihasználva szívesen megyünk oda családostól. Szerencsére az önkormányzat támogatására is számíthatunk. Szuperül sikerült a Télapó ünnepségünk is, ahol nemcsak csomagot kaptak a Mikulástól a gyerekek, hanem bábszínházi előadást is láthattak a Piarista iskolásoktól. Nemcsak a gyerekek, hanem mi felnőttek is, szinte tátott szájjal hallgattuk tőlük a Róka mesét. A szomszédos faluban Deák Erzsikével is jó kapcsolatot ápolnak, hogyha Fityeházán vagy Murakeresztúron adódik rá lehetőség, elmennek velük kirándulni. Utazásaikhoz mostanában egyre gyakrabban veszi igénybe a tömegközlekedés járatait. – Legutóbb ellátogattunk Budapesten az Illúziók múzeumába, és azt a napot végig nevettük. Fényképek is mutatják, ahogyan átalakultunk gyermeki lelkületbe, falon másztunk, meg a földön feküdtük, igaz, utána megértünk fölkelni. Hazafelé tartva végig kacagtuk az utat a vonaton, még az utasok is átvették tőlünk a jókedvünket. Ezek mind nagyon jó dolgok. A kert, a család, az egyesület, a dalkör, a nyugdíjas klub sok elfoglaltságot igényel a vezetőjüktől, aki fáradhatatlanul teszi a dolgát, és bízik benne, hogy valamelyik unokája majd bekerül ebbe a körforgásba, és népitáncosként viszi tovább ezt a szép hagyományt. Azt már tudjuk, hogy egy ember mit tud adni a falunak, de vajon a föld, mit tud adni a település lakóinak? – A mi utcánkban, a Vöröshegyi utcában más homok van, ott rendesen lehet termelni, ha van csapadék. A karnyújtásnyira lévő Fő utca homokbánya felőli oldala nagyon homokos, ha az ember szárazság idején kimegy a kertbe, a homokkal szinte falazni lehetne. Valamikor a TSZ a homokbányából élt, munkát adott az embereknek, mellette földműveléssel foglalkoztak. Gyöngyi az iskola megszűnése után a Bolyai általános iskolában fejezte be a tanulmányait, és mint szakács, onnan jött nyugdíjba. Csend, béke van az erdők által körülölelt városrészen, melynek közéletét a Marczin Jenőné által vezetett csoportok pezsdítik fel. Ha egyéb gazdagságot nem is tud felmutatni a település, a kulturális életére méltán lehet büszke. De még egy érdekességről azért ejtsünk szót, ha már a közéletet említettük. Egy Bajcsához kötődő középkori történet szerint az Anyádwaloga történelmi magyar településnév helye a mai Bajcsa határában lehetett. Ennek a furcsa névnek a kiötlője a feltételezések szerint egy Kanizsai Imre nevű nemes úr volt, aki a Mátyás uralkodását megelőző zűrzavaros időkben, Albert király halála után I. Ulászló pártjára állt, míg a családja másik ága V. Lászlót támogatta. A név a nagykanizsai váruradalom 1493. évi birtokösszeírásában olvasható, és Kanizsai Imre feltehetőleg a nőrokonára célozva keresztelte el az új falut, amelyet akkoriban telepített. Az ihletet valószínű Garai Dorottyától merítette, az ifjabbik Kanizsai László anyjától, akit a kortársak állítólag „nagyfenekűnek” becéztek. Ha így volt, akkor ennek a két Kanizsai-ágnak a torzsalkodásából születhetett meg a vicces név, amit megőrzött a bajcsaiak emlékezete, ugyanúgy a Bajcsa-várét is, melynek nyomait rég betemette a homok… BAKONYI Erzsébet MÉRLEG (09.24-10.23): A barátai tudják önről, hogy szeret beszélgetni, társalogni. Ha még jobban meg akarja kedveltetni magát velük, akkor időnként engedje őket is szóhoz jutni, mert különben megsértődnek és ott hagyják. 10 KANIZSA ÚJSÁG CIVILEK A MEGSZÁLLOTTSÁG NEM SOKÁIG LESZ ELÉG A MÉHÉSZKEDÉSHEZ Egyesületünk taglétszáma hosszú évek átlagában 210-220 fő körül alakul. Tagjaink mintegy 18.500 méhcsaládot kezelnek, hosszú évek átlagában 500-600 tonna mézet termelünk. Ezt a mennyiséget nagyrészt kereskedők felé hordósan értékesítjük, de jó néhány méhészünk a piacokon, vásárokon és az otthonában értékesíti a mézet. Nagykanizsa környékén főleg repce és akácmézet termelünk, de vannak vándorméhész méhésztársaink, akik távolabbi vidékekre vándorolva termelnek facélia, hársfavirág, gesztenye, napraforgó és szolidágó mézet. Sokan nem is gondolnak arra, hogy egy méhcsalád nem csak mézet termel. Ezen kívül még virágport, propoliszt, viaszt is produkálnak méheink. Ki kell emelni, a növények megporzásában betöltött szerepüket is, ami népgazdasági szempontból a legfontosabb. Ennek ellenére, sajnos a beporzásban betöltött szerepünk még semmilyen formában nincs elismerve. Feladatunknak tekintjük még a méz, a méhészeti termékek népszerűsítését, melynek érdekében minden év novemberében felkeressük a környék iskoláit, és mézkóstolás keretében előadásokat tartunk a méhek világáról, a mézfogyasztás jótékony hatásáról, a megporzás fontosságáról. A harmincadik évforduló tiszteletére egyesületi zászlót készítettünk, melyet az egyesületi tagok, és Nagykanizsa önkormányzata részvételével ünnepélyes keretek közt Nikli Zsolt atya szentelt fel. A méz történetéről az elnök fontosnak tartotta elmondani, a méhek több ezer éve élnek a földön. Az ókorból, az egyiptomi szarkofágokban is találtak mézet, ami a mai napig is alkalmas emberi fogyasztásra. A méz kristályosodása természetes folyamat, azonban a fajtamézek összetétele befolyásolja ennek gyorsaságát. Például a repceméz pár nap alatt bekristályosodik, míg a legtovább folyékonyan maradó méz az akác. A méhészet iránti érdeklődését Somogyi Gyula a feleségének, Katalinnak köszönheti, akinek a szülei több száz családdal méhészkedtek Nagyatádon. Az apósától tanulta meg, majd Valkonyán, a szülőfaluja határában folytatta a méhészkedést. Több telephelyen vannak méhei, és vándorméhészetet is folytat. Mivel Zala vármegyében nem mézel a napraforgó, el kell vándorolniuk Tolnába, Somogy egyes részébe és Fejér vármegyébe. Akác és repceméz van a környezetünkben, de hársméz a Zselicben van. Elég fáradságos tevékenység, ráadásul éjjel kell szállítani a méheket – magyarázza. Az elnök felhívta a figyelmet arra is, hogy egyre nehezebb a méhészek helyzete, mivel külföldről nagyon nagy mennyiségű méz jön be az országba, ezért egyre többen abbahagyják a méhészetet, illetve lecsökkentik az állományt, mert nem rentábilis a jövedelmezősége. Viszont ezáltal hosszú távon nagy gondok lehetnek a beporzással is, és ha ez hiányozni fog, egy csomó termék eltűnik a boltok polcairól. Aki igazi, magyar mézet akar vásárolni, a termelőktől vegye, az a megbízható forrás – tanácsolja. Nagyon nagy problémát okoz mostanában az időjárás, mert eltűntek az évszakok. Nemcsak idén, hanem már tavaly is nagyon kevés méz termett a környezetünkben. Kinyílott az akácvirág, jött rá egy hetes eső, és a méhek három napig tudtak gyakorlatilag behordani. Repceméz meg a szárazság miatt nem volt. A nagy szárazságban nagyon kevés a virágpor, az sem tesz jót a családoknak. Egyre nagyobb szakmai kihívást jelent az is, hogy életben tartsuk a méheket az időjárás és a különböző vírusok elterjedése miatt. Nehéz helyzetben vannak, mert a költségek folyamatosan nőnek, a méz felvásárlási ára pedig csökken. A megszállottság nem sokáig lesz elég, egyre többen abbahagyják a méhészkedést, elmennek valahova dolgozni, mert van, akinek nem biztosítja a megélhetését sem. A továbbképzés folyamatosan szerepel az egyesület programjában, tagjaik részére minden év februárjában három alkalommal szerveznek szakmai ismeretterjesztő előadásokat, melyekre elismert méhész szakembereket hívnak meg. Ezen kívül havonta klubnap keretében találkoznak és az aktualitásokról tartanak ismertetőt. Tapasztalatcsere céljából pedig évente meglátogatnak egy bemutató méhészetet. Minden év augusztusában összejövünk egy napra, úgynevezett méhészpiknikre, ahol értékeljük az elmúlt méhészszezon eredményeit. Ide a régió méhészegyesületi vezetőit is meghívjuk és kötetlen beszélgetés, egy tányér étel és poharazgatás közben megvitatjuk a méhészkedés aktuális eredményeit, esetleges problémáit zárta gondolatait Somogyi Gyula egyesületi elnök. BAKONYI Erzsébet A több évtizedes múltra visszatekintő Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület a város és a vonzáskörzetében tevékenykedő méhészeket fogja össze. A rendszerváltás előtt az ÁFÉSZ keretében méhészszakcsoportként működtek, míg a rendszerváltás után, immár 33 éve egyesületi formában tevékenykednek. Kitérve az időjárás okozta gondokra, a közösség tevékenységéről, feladatairól Somogyi Gyula elnök osztotta meg a gondolatait. ÁSÓ, KAPA, GEREBLYE 163. SKORPIÓ (10.24-11.22): Nem kell ahhoz belenéznie a ruhásszekrényébe, hogy rájöjjön, bizony több dolog is megérett a változtatásra. Újítsa meg a ruhatárát és próbálja meg minél előbb szebbé tenni az életét, amíg egészséges és fiatal. 2026.06.17. 11 A KERT KIRÁLYNŐJÉT ÓVNI KELL! Tetvek, lisztharmat, rozsdásodás – mindezek ellen védeni kell a rózsákat, már persze, ha azt szeretnénk, hogy szeretett növényünk gyönyörűen virágozzon. Rovatunk tanácsadója mindemellett úgy fogalmazott: ahogy az egészséges, erős embernek, úgy a rózsának is kell a vitamin. MEZŐGAZDASÁG Ebben az időszakban, június derekán gyönyörűen kellene virágozni a rózsáknak, a régieknek, és azoknak is, amelyeket az ősz folyamán ültettünk el. De mi van akkor, ha nem virágzik szépen? – Metszési problémák is előfordulhatnak, de ez talán a kisebb hiba. Inkább a vitaminok, az ásványi anyagok hiánya látszik a növényen általában – mondta el elöljáróban Varga gazda, aki ugyan nyugállományba vonult, de ígéretet tett arra, hogy rovatunknak továbbra is tanácsadója lesz. Nézzük csak, hol is gyökerezhetnek a problémák. – A föld is befolyásoló tényező lehet. A mikro és makro elemek. A rózsának az egyik legfontosabb tápanyag a kálium. Az, ami előbb hozza a virágot, nagyobb lesz a virág, és sokáig elhúzódik a virágzás. Ez az egyik legfontosabb nyomelem, ami itt a környékünkön nagyon hiányzik a földből. De emellett a vas, a magnézium és a kálcium is hiányzik a Kanizsa környéki földekből. A nitrogén a leveleket dúsítja, a szuperfoszfát a szárakat erősíti. A mikroelemeket évente kétszer beöntözéssel ajánlott leginkább használni – mondta el Varga József, növényvédelmi szakember. Az elmondottak tehát befolyásolják a minél hosszabb és szebb virágzást. A makro és mikro elemek. A tápanyag utánpótlás után nézzük a növény metszését. Hiszen szintén befolyásolhatja azt, mennyire lesz szép egy parkrózsa, egy tearózsa, vagy akár a futórózsa. – Amikor elvirágzik, és jönnek a kis apróbb rózsa bogyók, vissza kell vágni. Akár a fagyokig virágzásra lehet buzdítani a kis szépséget. Tehát egészen tavasztól őszig ápolgatni kell – tette hozzá a gazda. Ezeken túl felhívta a figyelmet a rózsák betegségeire, amelyek most jelennek meg igazán. – Megjelentek a tetvek. Elszívják a nedvkeringést, vírushordozók. Nagyon sokat látok legyengült rózsákat több helyen lehullott levéllel, vékonyan, erőtlenül. A második dolog, éppen most kell figyelni a lisztharmatot. Régen az öregek azért ültettek rózsát a szőlő mellé, mert a rózsa kapta el először a lisztharmatot. Két héttel korábban, mint a szőlő. Ha látták, hogy a rózsa lisztharmatos, abban a pillanatban elkezdték permetezni a szőlőt, lisztharmat ellen. Mert a rózsa jelez. De nem kell megvárni a betegséget, mindig meg kell előzni – én ezt szoktam mondani a vásárlóknak is. Amikor ilyen csapadékos idő van, közelednek a rozsda betegségek is. Ugyanúgy a gyümölcsfáknál, mint a rózsánál. Négy-öt kis gömbölyű folt megjelenik, aztán elkezd sárgulni a levél, és lehullik. Ez nem csupán ronda, a következő évre is visszaveti a növény fejlődését – hangsúlyozta Varga gazda. Hangsúlyozottan hozzátette: Láttam én olyan satnya rózsákat már júniusban, hogy nem volt rajta levél, elkapta a betegség, se virág, se semmi, már a bimbó is ronda. De ez csak satnyulni fog, nem fog tudni rajta kifejlődni a jövő évi bimbó. Gondozni kell, még egyszer mondom, ugyanúgy, mint a gyümölcsfákat. Tehát most el kell kezdeni a permetezést a rozsdásodás ellen, réz hidroxiddal, két hét múlva megint. Tehát egy hónapban én ajánlom kétszer. Most már nagyon sokféle szer van, de gyorsan cserélődnek, nevet nem mondok. Kolloid ként és réz hidroxidot kell venni, így kell kérni a boltban. Tehát még egyszer: ha táplálod a rózsát, ellenáll a betegségeknek is. Olyan, mint egy erős ember. Ellenáll az immunrendszere – mondta el végül Varga József. VINCZE Adél Fotók: Szalai Szilveszter NYILAS (11.23-12.21): Határtalan a szabadság iránti vágya. Legszívesebben elrepülne egy messzi tájra. Ennek nincs semmi akadálya. Itt a nyár, válasszon magának egy látványos repülőutat, vagy menjen el vitorlázni a Balatonra. 12 KANIZSA ÚJSÁG SPORT JÖVŐRE IS AZ ÉLVONALBAN 3-3-as döntetlent játszott a Salgótarjánnal és így 7-6-os összesítéssel bennmaradt az NB I-ben az FC Nagykanizsa női futsalcsapata. A piros-kékek mindent eldöntő gólja az utolsó percben született. Az már az osztályozó első mec�- csén eldőlt, hogy nem könnyű ellenfél a Salgótarján, Nógrádban 4-3-as kanizsai győzelem született. A visszavágó első percei kevés lehetőséget hoztak, az odavágón mesternégyest jegyző Sipőcz Kamilla kapufája után a kipattanóból Németh Panna szerezte meg a vezetést a kilencedik percben. A Kanizsa ezután nem tudta növelni az előnyét és a tarjániak előbb egyenlítettek, majd szinte azonnal fordítani is tudtak. A szünetben 2-1-re vezettek a vendégek, és a hosszabbítást érő eredmény egészen a 35. percig állt. Ekkor Domján-Köröcz Bianka volt eredményes egy szóló végén. Egy-egy újabb kimaradt nagy helyzettel és két perccel ezután viszont megint a salgótarjániak voltak eredményesek: Budveszel lövését még védte Kiss, Bede azonban közelről bevette a kaput. A vendégek igyekeztek is döntésre vinni a továbbjutás kérdését, de eredménytelenül, nem úgy a kanizsaiak: 53 másodperccel a rendes játékidő vége és a 2x5 perces hosszabbítás előtt egy kidobást követően Szollár Bernadett le tudott fordulni a védőjéről, majd a kapuba bombázva 3-3-ra alakította az eredményt. Az utolsó percben már nem esett több gól, így a Nagykanizsa minimális különbséggel, megőrizte élvonalbeli tagságát a sikeres osztályozónak köszönhetően. KÁLOVICS Tibor KÉSZÜLHET AZ EB-RE Bekerült az ifjúsági magyar válogatott keretébe Pirbus-Gróf Nóra. A Nagykanizsai Judo Klub-Röntgen Kanizsa sportolója néhány hét múlva Gran Canarián bizonyíthat a korosztályos Európa- bajnokságon. Hosszú és eredményes versenyszezont tudhatnak maguk mögött a nagykanizsai egyesület cselgáncsozói, a klub legeredményesebb sportolója 2025/26-ban Pirbus-Gróf Nóra volt. A 40 kilós súlycsoportban szereplő fiatal ifjúsági OB-ezüstöt, ifjúsági Magyar Kupa-győzelmet, országos diákolimpiai dobogót és Európa Kupa-helyezéseket könyvelhetett el. Az utolsó Európa-bajnoki válogatóversenyen Bielsko Bialában ötödik lett, ezzel pedig bekerült KANIZSAI EURÓPA-BAJNOK! Egy aranyéremmel és egy ezüstéremmel zárta a portugáliai Montemor-o-Velhoban rendezett kajak-kenu Európa-bajnokságot Kurucz Levente. A nagykanizsai sportoló pályafutása során először tudott diadalmaskodni kontinensbajnokságon. A Kovács Katalin Nemzeti Kajak- Kenu Akadémia sportolója két versenyszámban vívta ki az Eb-indulás jogát, párosban és négyesben egyaránt éremesélyes hajóban szerepelt. A Nádas Bence, Fodor Bence, Kurucz Levente, Tótka Sándor összeállítású négyes 500 méteren szállt vízre. A magyar kvartett jól kapta el a rajtot és féltávnál másodikként haladt a házigazda portugálok mögött. Kurucz és társai folyamatosan az élmezőnyben haladtak és végül minimális különbséggel, nagy csatában az élen zártak a német, a spanyol és a portugál hajó előtt. A versenyre jellemző, hogy a célban az első négy helyezettet 150 ezred választotta el. Párosban Kurucz, Fodor Bencével ült hajóba, az előfutamban másodikak voltak, míg a középdöntőt megnyerte a duó. A fináléban Kuruczék jól rajtoltak, de a legnagyobb riválisnak számító német egység már az első métereket követően némi előnyre tett szert. Féltávnál Kuruczék a második- harmadik helyen csatáztak. A német páros tagjai végül magabiztosan megszerezték az Európa- bajnoki címet, a magyarok azonban egy jó hajrának köszönhetően beértek a második helyre. Az Európa-bajnokság másik nagykanizsai versenyzője Kiskó Réka volt. A korábbi korosztályos világbajnok K-4 500 méteren szerepelt, ahol futamgyőztesként került be a döntőbe Szegedi Angelina, Decsi Dorina és Mészáros Anna társaként. A magyar kvartett ötödikként zárta a finálét. KÁLOVICS Tibor Fotó: Nagykanizsai Judo Klub AZ ORSZÁG LEGJOBBJAI KÖZT Eredményesen szerepeltek a zalaiak az Országos Vívó Diákolimpiai Döntőn. A kanizsai, letenyei és becsehelyi iskolákat összesen 19 fiatal tehetség képviselte, valamennyien az NTE 1866-nál készültek fel a megmérettetésre. Az NTE korosztályos tehetségei közül egyéniben Nádasi Flóra érte el a legjobb helyezést, ő a második korcsoportban ezüstérmet szerzett. Egy korosztállyal feljebb Gazda Luca szintén bejutott a legjobb nyolc közé, ő hetedik lett. A fiúknál Tóth Hunor László a dobogó alsó fokára állhatott fel, míg Szabados Dániel hatodik lett. A csapatversenyben még ezeket az eredményeket is felülmúlták a zalai kardozók: a lányoknál a Deme Zsófia, Gazdag Luca, Graf Lilla és Koma-Mátyás Emma összeállítású csapat hibátlan teljesítménnyel lett diákolimpiai bajnok a IV. korosztályban. A fiúknál a legjobb helyezést a Benczes Mihály János, Hortobágyi Márton és Sinka Lóránt trió érte el, amely negyedikként végzett. KÁLOVICS Tibor Fotó: A Magyar Kajak-kenu Szövetség hivatalos oldala a Spanyolországba utazó válogatott keretbe. Az idei ifjúsági Eb-t június 29-e és július 2-a között rendezik meg Las Palmasban, a Kanári-szigeteken. KÁLOVICS Tibor Fotó: Az FC Nagykanizsa hivatalos Facebook-oldala Fotó: NTE 1866 BAK (12.22-01.20): Ha pihenni akar, akkor ne azon járjon folyton az esze, hogy milyen munkát kell még elvégeznie. Egy utazás is járhat váratlan találkozással, kellemes kikapcsolódással, megújulással. SPORT 2026.06.17. 13 ŐSZINTE KANIZSAI FUTBALLŐRÜLET Megvalósult a kanizsai sportbarátok dédelgetett álma és a következő idényben, csaknem negyedszázad után lesz dél-zalai csapat az NB II-ben. Cikkünkben a bajnoki címmel és feljutással végződő idényre tekintünk vissza. Finoman szólva sem volt ideális a kanizsai csapat előző nyara: a Karcag elleni elvesztett osztályozót követően gyakorlatilag kicserélődött a keret fele, több kulcsjátékos pedig úgy távozott, hogy szóban megegyezése volt a kanizsai klubvezetéssel. Az érkezők közül többen a rutint képviselték, ilyenek voltak a kapus Mikler Dániel, Lőrincz Attila, Nemes Milán, Dragóner Filip, a visszatérő Vajda Roland vagy éppen Nagy Erik. A fiatalságot az új emberek között a Tatabányáról hazaigazoló Varga Dominik, a felnőtt keretbe felhozott Baglady Kornél és a Kaposvárról szerződtetett Horváth Balázs képviselte. A csapatnak néhány hete volt a felkészülésre, hiszen június 8-án rendezték az osztályozó visszavágóját, július végén pedig már kezdődött is a bajnoki idény. A rajt remek volt kanizsai részről: a Balatonlelle ellen sikerült érvényesíteni a papírformát, a Siófokot egy Lőrincz-duplával verték a piros- kékek, a Kaposvár ellen ugyan 3-0-ról feljött 3-2-re az ellenfél, de a szezon első rangadóját is sikerrel tudta abszolválni a csapat. A Majos elleni 3-0 már azt jelentette, hogy a Kanizsa egyike annak a két csapatnak, amely hibátlanul kezdte az idényt. Ezután jött az első kisiklás egy 2-1-es szekszárdi vereség képében, a dél-zalaiak ezen a mec�- csen gyakorlatilag végigtámadták a második félidőt, de eredménytelenül. Ezt követte a PMFC elleni 1-0-s győztes derbi, majd Dunaújvárosban úgy játszottak gól nélküli döntetlent a kanizsaiak, hogy csaknem 70 percig emberelőnyben voltak. A Fradi II. legyőzése nagy fegyverténynek, a Pénzügyőr és a Paks II. felülmúlása pedig papírformának számított az ősz közepén, de a csapat így is újra az élre állt. Ezután jött az Érd elleni 90 perc, ami tipikus példája volt annak, milyen egy mérkőzés, amikor egy csapatnak minden összejön, a másiknak pedig semmi: utóbbi volt az FC Nagykanizsa, amely hiába dolgozott ki helyzeteket, kapott büntetőt, 5-1-re kikapott. A Dombóvár 3-1-es felülmúlása kötelező volt, a PEAC elleni döntetlen nagy küzdelemben született meg, de a szurkolók számára csalódást jelentő eredmény volt, nem úgy, mint az Iváncsa elleni siker. Az MTK II. ellen a megkérdőjelezhető bírói ítéletek miatt is csak döntetlen született, a Balatonlelle és a Siófok pedig a papírforma ellenére nehéz ellenfelek voltak, de így is sikerült legyőzni mindkét Balaton-parti csapatot. A győzelmeknek is köszönhetően az FC Nagykanizsa három pont előn�- nyel kezdte a tavaszi szezont. Ez a fór azonban hamar el is illant, miután a Kaposvár 2-1-re győzött az Olajbányász-stadionban. A Majost és a Szekszárdot sikerült nagy csatában legyőzni, a PMFC elleni döntetlen és a kaposváriak veresége azt jelentette, hogy megint a Kanizsa állt az élen. A Dunaújváros és a Ferencváros II ellen azonban szintén 1-1 lett az eredmény, ez pedig lépéshátrányt jelentett, hiszen a Kaposvár és az első számú pécsi csapat is három ponttal előzte meg a kanizsaiakat ekkor. Korai volt azonban még lemondani a bajnoki álmokról, a Pénzügyőr és a Paks II. ellen két önbizalom növelő (4-0, 5-0) magabiztos sikert lehetett elkönyvelni és egy 3-1-el sikerült vis�- szavágni az Érdnek is. Dombóváron kiszakadt a gólzsák, Lőrincz Bence és a tavasszal Gyirmótról visszatérő Nagy Mihály Krisztián egyaránt mesternégyest szereztek a 8-0-s siker során. A PEAC ellen megint megszenvedett a Kanizsa, de a hajrában kivívott 1-0-s győzelem azt jelentette, hogy a csapat megint az élre tudott állni a tabellán. Iváncsán megint az utolsó percek hozták meg a győztes gólt Lőrincz Bence révén, majd az MTK II. elleni meccset Ekker Milán döntötte el, bebiztosítva a kanizsai csapat bajnoki címét. A Cigánd elleni osztályozó első meccsén egy futballra alkalmatlan, szétázott pályán hiába támadott többet a Kanizsa, 2-2 lett a végeredmény, a visszavágón pedig szintén sok zalai helyzet maradt ki, így hosszabbításban dőlt el minden. A 2x15 perc aztán már a piros-kékekről szólt, akik Nagy Mihály Krisztián és Varga Dominik góljával kivívták a feljutást. A kanizsaiak eredményei az utóbbi időben valódi futballőrületet hoztak a városba: a bajnoki zárófordulóra és az itthoni osztályozóra megtelt az Olajbányász-stadion, utóbbi meccsre több tucatnyian vonultak. A Fenegyerekek és a Kanizsa Company tagjai mellé számos korábbi meccsre járó csatlakozott vissza és a két szurkoló csoport mellett szintén tucatnyian képviseltették magukat az olyan meccseken, mint a pécsi, a dombóvári, az iváncsai vagy a cigándi. Számos olyan kritikát kapott a mostani csapat, hogy a tavalyi gárda jobb volt vagy tetszetősebben játszott, azonban a mostaniak át tudták lépni azt a határt, amit egy éve nem sikerült. Ehhez pedig az kellett, hogy a gárda és tagjai folyamatosan talpra álljanak. Lőrincz Bence élete legrosszabb idénye után nyerte vissza régi formáját és lett vezér, Varga Dominik egy gyengébb ősz után vált meghatározóvá, Mikler Dániel és Mészáros Dávid felváltva éltek a kapuban kapott bizalommal, János Norbert és Dragóner Filip ősszel, Lőrincz Bence és Nagy Mihály Krisztián pedig tavasszal produkált nagy gólsorozatot. A csapat elbírta, hogy az élete formájában lévő Vajda Roland súlyosan megsérült vagy, hogy Lőrincz Bence kidőlt a szezon végére és még lehetne sorolni a nehézségeket is, ám a lényeg: 24 év után újra lesz kanizsai csapat a másodosztályban. A játékosok most megérdemelt pihenőjüket töltik, egy hét múlva azonban már kezdődik a felkészülés az NB II-re. KÁLOVICS Tibor VÍZÖNTŐ (01.21-02.19): Az ambíciójának nincs határa. Bármit könnyedén elérhet, csak akarnia kell. Ha most hozzáfog valamihez, azt szinte abba se tudja hagyni. Akár másoknak is a segítségére lehet. 14 KANIZSA ÚJSÁG Magával vinné telefonján a Kanizsa Újságot? Telefonjával beolvasva, ezzel a kóddal is elérheti az oldalt. A Kanizsa Újság korábbi számait elolvashatja a Halis-könyvtár weboldalán is. Keresse fel a kanizsaujsag.nagykar.hu oldalt. HIRDETÉS A 2026. június 3-i számunkban megjelent rejtvény megfejtése: A LEGRÖVIDEBB IDŐ IS MINDENRE ELÉG, HA JÓL FELHASZNÁLJUK. Pályázati felhívás Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata pályázatot hirdet idősügyi klubok 2026. évi működésének támogatására A támogatást az alábbi célokra lehet nyújtani: a) a közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése, b) a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása, c) az amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása. Az igényelhető támogatás minimális összege 50.000 Ft, maximális összege 300.000 Ft. A támogatásra rendelkezésre álló összeg 2.500.000 Ft. Pályázó lehet minden nagykanizsai székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező jogi személyként működő idősügyi klub. Nem jogi személyként működő idősügyi klub a támogatás iránti pályázatát csak nagykanizsai székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező jogi személy mentorszervezet (pl. egyesület, alapítvány stb.) útján nyújthatja be. Pályázni kizárólag a pályáztató által kibocsátott nyomtatványon lehet, melyet 1 példányban teljeskörűen kitöltve, mellékleteivel együtt legkésőbb 2026. június 30. napjáig kell eljuttatni személyesen, postai úton vagy - az elektronikus ügyintézés szabályai szerint - elektronikus úton a következő címre: Nagykanizsa Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Humán Osztály (8800 Nagykanizsa, Erzsébet tér 7. II. em., 9. ajtó), [Hivatali Kapu elérhetőség: NKMJVPH (KRID: 564819766)] A részletes pályázati felhívás és a nyomtatvány megtekinthető a www.nagykanizsa.hu honlapon a Felhívások menüpontban. További híreinket megtalálják a www.kanizsamediahaz.hu oldalon. VERSENYTÁRGYALÁSI FELHÍVÁS Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata 2026. július 15. (szerda) napjától folyamatosan nyilvános versenytárgyaláson értékesíti az alábbi ingatlanát: Hrsz. Alapterület Megnevezés Utca Bruttó kikiáltási ár (Ft) 6576 1738 m² építési telek Nagyrác u. 2/A. 5.950.000 Ft Részletes feltételek és kiírás megtekinthető a www.nagykanizsa.hu honlap Befektetőknek menüpont Eladó/Bérbeadó ingatlanok almenüpontja alatt, illetve tájékoztatás kérhető munkanapokon a 20/849-2330 vagy a 20/849-2329 telefonszámokon. > v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > 1 2 MZ S > v L E MARK BOYLE MEGÁLLAPÍTÁSA HÍRES KÉMNŐ ...HÁZ, ...TESTVÉR CLINTON ALELNÖKE KÖLCSÖN HOZAMA NAGY LYUKÚ SZITA ÓKORI RÓMAI PÉNZ KATONAI SAPKA LITER ÜGYVIVŐ BECÉZETT ANNA A FRANCIA ELNÖK KÉRDŐ- SZÓCSKA BELGIUM AUTÓJELE VÍZBE HAJÍT NÉVELŐ NŐI NÉV A BRÓM VEGYJELE JOGVITA ALANYA VIETNÁMI HOLDÚJÉV TETŐFEDŐ ANYAG LENGYEL FOCISTA V. FÖLDDEL TAKAR KÖLTŐI KÖTŐSZÓ VIGYÁZ RÁ, FELÜGYEL CENTIMÉTER FOGOLY ...-ABEBA (ETIÓPIA FŐVÁROSA) RUHAKELLÉK NAGYON RÉGI VONZÓ (TÁJ) KÁBÍTÓ- SZER FÉLHANG! SZOVJET AUTÓGYÁR BARANYAI FALU SZALONNÁT FŐZŐ ÓRIÁSKÍGYÓ BALSZERENCSE VONALVÉGEK! KÍVÜL IDŐRŐL . . . KÁLIUM ... GÉZA (CSEKE LÁSZLÓ) FÉLÁR! CSINOS, ÁPOLT PAPAGÁJ FAJTA RITMIKUS NEHÉZ DARAB! MAGÁHOZ HÍVATÓ HÁZIKÓ GYÓGYVÍZ MÁRKA PORTUGÁL AUTÓJEL LESBŐL TÁMADÓ GYŐZELEM BATU KÁN NÉPE BANDATAG! UKK CENTRUMA! MÁZOL ... TARDA (TÚZOK) -RA PÁRJA ÚT FASORRAL NŐI MAGAZIN MEG ...(SZÍ- NÉSZNŐ) HEVERŐ EGYKOR NÉPSZERŰ KISAUTÓ NITROGÉN, ALUMÍNIUM FÉLÚT! DUPLANTIS ESZKÖZE TÁRSASÁGI ADÓ MAGYAR FÉRFINÉV C H 2 6 OLASZ OLAJCÉG NORVÉG AUTÓJEL ELEKTR. MÁRKA KETTŐS BETŰ PÁNCÉLSZEKRÉNY (VILÁG-) HÁLÓ KŐMÍVES . . . FÉLSZ! OXIGÉN A MÁSIK NEMHEZ VONZÓDÓ VASKALAPOS HOUSTONI HATÁROK! RENDEZŐ (FERENC) FÖLDIG LÓG HIRTELEN MEGHÚZ KOREOGRÁF. (IMRE) > > DAL CIPEL KÉST FEN DÁTUMRAG HALAK (02.20-03.20): Ha azt szeretné, hogy pozitív irányba alakuljon az érzelmi élete, akkor ne a múlt kudarcai miatt keseregjen folyton. Nézzen inkább előre, mert a mindennapjait csak így tudja szebbé varázsolni. REJTVÉNY 2026.06.17. 15 NAPSÜTÉS • UV VÉDELEM UV-SZŰRŐS SZEMÜVEGLENCSÉK Egyfókuszú • Progresszív -40% akár MÁRKÁS SZEMÜVEGKERETEK -70% akár Több mint 30 világmárka Az ajánlat 2026 június 1. és augusztus 31. között érvényes. Az akció más kedvezménnyel nem összevonható, készpénzre nem váltható. További részletekről érdeklődjön az üzleteinkben. www.opticworld.hu OPTIC WORLD NAGYKANIZSA EÖTVÖS TÉR 5. • +36 30 085 0505 • nagykanizsa@opticworld.hu 16 KANIZSA ÚJSÁG GASZTRO PINCEPÖRKÖLT, RIBIZLIS KEVERT ÉS HÓKIFLI A Csónakázó-tónál tartott Idősek juniálisán idén is sikeresen szerepelt a Palini Nyugdíjas Klub Egyesület. Míg tavaly a II., idén I. helyezést értek el a főzőversenyen. A pincepörköltet 5 kg sertéslapockából és 5 kg burgonyából Sipos Gábor és Marosvölgyi Ferenc nagy szakértelemmel készítette, a hölgyek pedig süteményeket hoztak otthonról. 2 tojássárga, 2 dl tejföl. A kiflik forgatásához 15 dkg porcukor, 1 cs vaníliás cukor. A diós töltelékhez: 10 dkg darált dió, 20 dkg porcukor, 1 cs vaníliás cukor, 1 dl víz. Elkészítése: Az egészet összegyúrjuk és fél órát pihentetjük. A töltelékhez keverjük össze a darált diót a cukorral, és főzzük addig, míg ragacsos masszát nem kapunk. A tésztát gyúrjuk át megint, nyújtsuk ki vékonyra, és pogácsaszaggatóval szaggassunk belőle egyforma korongokat. Tegyünk minden korongra 1-1 kanál tölteléket, majd tekerjük fel szorosan és formázzunk mindegyikből kifli alakot. 180°-ra előmelegített sütőben, 20 perc alatt készre sütjük. A kifliket még melegen forgassuk meg a porcukorban. BAKONYI Erzsébet Elkészítése: A hozzávalókból pörköltet készítünk, és amikor már majdnem teljesen megfől a hús, akkor tegyük bele a felkockázott burgonyát. A végén öntsük bele a vörösbort és jól keverjük el. Pár perc után lehet tálalni. A ribizlis kevert hozzávalói: 2 bögre liszt, 1 bögre cukor, fél bögre tej és olaj, 3 tojás, 2 cs vaníliás cukor, 1 sütőpor, pici só. Elkészítése: A cukrot a tojással, pici sóval, vaníliás cukorral világosra felverjük. A többi hozzávalót beletesszük, és további 3 percig simára keverjük. Sütőpapíros tepsibe öntjük, vastagon megszórjuk ribizlivel, és 180 fokra előmelegített sütőben 30 percig sütjük. A tetejét porcukorral meghintjük. A hókifli hozzávalói: 40 dkg liszt, só, 2 ek porcukor, 1 cs porélesztő, 20 dkg sütőmargarin, 1 ek házi zsír, A pincepörkölt hozzávalói 4 főre: 1 kg sertéslapocka, 20 dkg füstölt szalonna, 1 szál kolbász, 2-3 fej vöröshagyma, 4-5 gr fokhagyma, 1-2 db zöldpaprika, 2-3 db paradicsom, disznózsír, 2 dl vörösbor, 1 kg burgonya, ízlés szerint őrölt piros paprika, fekete bors, köménymag, majoránna, csípős piros arany és só. 8800 Nagykanizsa Erzsébet tér 21. Nyári, hosszabbított nyitvatartással, új ajándéktárgyakkal és szeretettel várunk irodánkba! NYITVATARTÁSUNK: Hétfőtől péntekig: 8:00-18:00 szombaton: 8:30-13:30 vasárnap: 8:30-11:30 |
